U Floridy vyroste podmořský hřbitov

  • 10
Fantastické podmořské město s vysokými sloupy, náměstími a sochami antických bohů. Tak by měl vypadat první podmořský hřbitov na světě, který vyroste poblíž amerického Miami. V hloubce 12 metrů pod hladinou spočine až jednadvacet tisíc lidí, píše The Daily Telegraph.

Podle tvůrce projektu, podnikatele Garyho Levina, budou sloupy z betonu, do kterého bude přimíchán popel zesnulých. Každý ze sloupů bude složen z ostatků až 16 lidí.

Za proměnu svých blízkých v kus betonu zaplatí pozůstalí 1500 dolarů, to je přes 38 tisíc korun. Umístění na vrchol sloupu přijde až na 3900 dolarů, zhruba 100 tisíc korun.

"Může se také stát, že klient bude chtít celou skulpturu pro sebe, například sochu Neptuna. V tom případě je třeba počítat s milionem dolarů (skoro 26 milionů korun)," vysvětluje Levine.

Tvůrce projektu pohřbí pod hladinu svého otce
Podnikatel jde sám příkladem. Ostatky jeho otce Sidneye Levina budou uprostřed jednoho ze sloupů. "Za války sloužil v námořnictvu. Matka je šťastná, že otec spočine pod vlnami, na hřbitově veteránů."

Projekt se zaměřuje především na takzvané "baby-boomers", tedy na asi 76 milionů lidí, kteří, řečeno delikátním jazykem pohřebního průmyslu, "přišli do věku, kdy využívají naše služby".

Levine upozorňuje, že na krbech, ve skříních, na půdách nebo v garážích se nalézá odhadem šest až sedm milionů uren, které by si podle něj zasloužily "originálnější umístění".

Pohřeb bude u sochaře
A jak bude obřad vypadat? Příbuzní se jednoduše sejdou u sochaře, když bude popel do betonu přimícháván. Levinova společnost AfterLife Services je pak vybaví dýchacími přístroji a neoprény, a šup pod hladinu.

Projekt dostal kupodivu zelenou od floridských urbanistů. Podle tamního ministerstva životního prostředí bude podmořský hřbitov dokonce "jedinečným kouskem, který přispěje k naší již tak významné sbírce umělých útesů".

V moři se pro potěšení potápěčů nacházejí desítky umělých útesů, například několik ztroskotalých lodí, vysloužilý boeing 727 nebo vraky aut.

Pokud se firmě podaří plány uskutečnit, mohla by si vydělat až 71 milionů dolarů. Vysoká cena sloupů a soch je podle Levina dána kvalitnějším betonem, jenž musí odolat i těm nejprudším bouřkám.

Jak se však malými písmeny praví ve smlouvě, pozůstalí nedostanou žádné odškodné, pokud bude sloup "svržen aktem božím nebo rukou člověka".

ANKETA
Chtěli byste být pohřbeni na podmořském hřbitově?

,

Video