U dveří zazvoní sčítací komisaři

Bude jich přes čtyřicet dva tisíc, navštíví vás po 20. únoru a asi deset dní nato si zase vyzvednou vyplněné sčítací listy. Přitom nemají právo vstupovat do bytu a kontrolovat, jestli například skutečně máte elektrický bojler, jak píšete v dotazníku. Sčítací komisaři.

"Nepřátelé" sčítání upozorňují, že právě oni mohou být při utajování důvěrných dat slabým místem. "Nejsme přesvědčeni o tom, že systém zabezpečení ochrany údajů poskytovaných občany sčítacím komisařům je dostačující," uvedla Helena Kunstová z Českého helsinského výboru. "Problém spočívá už v samotném výběru komisařů.

Nejedná se totiž o profesionální pracovníky, ale o osoby najaté právě pro tento účel zejména z řad nezaměstnaných," dodala. Nezaměstnaní? Jak to vypadá třeba v Ústí nad Labem? "Část komisařů jsou naši zaměstnanci. Mnoho těch, kteří měli o tuto práci zájem, v posledních letech pracovalo ve volebních komisích," sdělil starosta čtvrti Neštěmice Pavel Tošovský. "Jsou tam jak studenti, tak důchodci. Drtivá většina komisařů má i zaměstnání a funkci budou vykonávat ve svém volném čase," řekl.

Seznam sčítacích komisařů musí radnice zveřejnit do 15. února. "Už to, že každý bude znát jméno svého komisaře, je jistou zárukou toho, že údaje uvedené v tiskopisu nebudou zneužity," podotýká Český statistický úřad.

Může se stát, že vás bude sčítat člověk ze třetího patra, kterému nevěříte, protože se hádáte o to, kdo má uklízet před domem. Nebo žijete na vsi a prostě nechcete, aby vám sousedé viděli do talíře ještě víc než teď. V tom případě můžete vyplněné archy odevzdat ve speciální obálce na obecním nebo městském úřadě a komisař je vůbec neuvidí.

Sčítací komisaři musí podepsat slib mlčenlivosti, za jeho porušení mohou dostat přinejmenším pokutu do výše 200 tisíc korun. "Naše státní správa má pověst děravého cedníku. Lidé si nemohou být jisti, že nějaký úředník jejich údaje nezneužije. Dvě stě tisíc jako pokuta je při ceně těchto dat naprosto směšná," tvrdí jindřichovický starosta Petr Pávek.


Video