Somálští piráti u válečné lodi Nivose

Somálští piráti u válečné lodi Nivose | foto: Profimedia.cz

U afrických břehů končí období dešťů, somálští piráti vyplouvají za kořistí

  • 9
Námořní úřady upozorňují posádky obchodních lodí, které se chystají na cestu do Adenského zálivu, na zvýšené nebezpečí napadení piráty. V oblasti končí období dešťů, které přinášejí monzuny, a somálští bukanýři opět vyplouvají za kořistí. Letos už se pokusili unést 130 lodí.

Šéf protipirátských misí v Indickém oceánu Caner Bener upozornil, že dobrá připravenost posádek obchodních lodí je důležitější než kdykoli dříve.

JAK PIRÁTI ÚTOČÍ

Vlastní útok podniká sedm až deset po zuby ozbrojených mužů na rychlých člunech. K lodi se blíží nepozorovaně z boku. Jakmile se plavidla zmocní, na palubu přichází asi 50 pirátů. Dalších pět desítek čeká na pobřeží pro případ potíží.

"Naše schopnost předcházet útokům se zvýšila, ale i piráti zlepšili svoji taktiku," varoval Bener v televizi CNN.

Podle amerických námořních sil uskutečnili letos bukanýři nejvíce útoků v dubnu. Pak přinesly monzunové větry k břehům východní Afriky vydatné deště a piráti nemohli kvůli vysokým vlnám na otevřené moře. Monzunové období ale končí a piráti jsou zpátky v plné síle.

Ale jak se útoku vyhnout? Námořní síly posádkám doporučují, aby dodržovaly bezpečnostní pravidla. Měly by především plout po vytyčených námořních trasách a před vplutím do Adenského zálivu upozornit bezpečnostní centrum Evropské unie nebo vojenské lodě v oblasti.

Oblast hlídá 34 lodí ze 16 zemí světa

Podle agentury Bloomberg oblast hlídá 34 lodí ze 16 zemí světa, rozsáhlé teritorium střeží například lodě EU nebo NATO, ale také vojenské flotily Indie, Číny, USA nebo Ruska. Plavidla ale hlídají rozsáhlé území, a tak jim občas malá bárka plná pirátů proklouzne. - čtěte Piráti letos útočí dvakrát víc než loni. Hlavně ti somálští

Jen od začátku letošního roku se ozbrojenci pokusili unést 130 lodí a v 28 případech se jim to i podařilo. Poslední neúspěšný pokus uskutečnili bukanýři lačnící po tučném výkupném 13. července.

V současnosti zadržují deset lodí se 190 námořníky. Většinou žádají výkupné od půl milionu do dvou milionů dolarů. Zatím nejvyšší sumu zřejmě vyinkasovali za ropný tanker Saudské Arábie Sirius star. Na kontě jim tehdy přibyly tři miliony dolarů. - o únosu si přečtěte zde

Nejkritičtější oblastí je pro obchodní lodě Adenský záliv, který je na cestě k Suezskému průlivu. Tato oblast je přitom hlavní obchodní "tepnou" pro převoz zboží mezi Asií, Evropou a Amerikou. Projede tudy pětina světového obchodu.

Mnoho kapitánů však kvůli pirátům začalo v poslední době raději volit delší cestu k americkému pobřeží - kolem mysu Dobré naděje. Časté útoky pirátů zvýšily i cenu za pojištění převáženého nákladu.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Somálští piráti po nezdařeném útoku v Adenském zálivuVody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.
Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálský pirát v keňském vězení. (19. listopad 2008)Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video