Dupání na krk a trápení zvířat. Británii šokovala brutalita halal jatek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dupání na krk a zvířecí utrpení. Británii šokovala brutalita halal jatek

  • 782
Velkou Británii šokovaly záběry skryté kamery z místních halal jatek. Zaměstnanci tam místo tradičního podříznutí zvířata týrají, šlapou po nich a při zabíjení je opakovaně bodají a řežou. Vláda však i přes nelibost veřejnosti žádnou regulaci rituálního zabíjení zvířat neplánuje.

Při tradičním halal způsobu zabíjení zvířat by měl řezník jedním tahem naříznout hrdlo zvířete a nechat ho pomalu vykrvácet (více viz box). I to je pro ochránce zvířat příkladem týrání a neetického zabíjení. Při pohledu na počínání zaměstnanců halal jatek v britském Thirsku by však pomalé vykrvácení zvířat jistě uvítali.

Na nekalé praktiky tohoto zařízení upozornili pracovníci organizace Animal Aid. Pomocí skryté kamery zprvu chtěli zjistit, zda jatka dodržují všechny předepsané postupy. Pohled na brutalitu tamních zaměstnanců však šokoval i zkušené ochránce zvířat. Na videozáznamu a fotografiích je patrné, jak zaměstnanci ovce kopou do hlavy a stále živým zvířatům také skáčou plnou vahou na krk (na záběry se můžete podívat zde).

Halal

Halal znamená v překladu povolený či přípustný. Je to termín označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. S halal přípravou masa je spojena rituální porážka, v islámu nazývaná dhabíha. Zvíře by při ní mělo být položeno na zem s hlavou směrem ke Kábě (nejposvátnější místo muslimů, stavba uprostřed Velké mešity v Mekce) a zabito podříznutím hrdla, a to jedním tahem nože, při kterém se přetne tepna, jež zásobuje mozek krví. Po podříznutí pak zvíře v některých případech může být pověšeno za zadní nohy kvůli důslednému vykrvácení. V případě, že zvíře bylo usmrceno jinak než podříznutím, je maso považováno za znehodnocené.

Podobný způsob rituálního usmrcování zvířat používají také Židé na košer jatkách.

Zdroj: Wikipedia

Jeden z pracovníků jatek má na hlavě tradiční muslimskou čepici kufi a před zvířetem jdoucím na smrt provolává Alláhu akbar, uvádí server The Independent. Jeho kolega si pak brousí nůž a zvíře před zraky ostatních ovcí podřízne. Ani samotné zabití zaměstnanci jatek neprovádějí dobře. Místo rychlého podříznutí zvířete do něj bodají a řežou opakovaně. O halal usmrcení tak nemůže být řeč. Za tři dny, kdy aktivisté v jatkách natáčeli, takto zemřelo na 400 ovcí.

Reakce veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat. Pod petici, která požaduje postavení halal a košer zabíjení zvířat mimo zákon, se už podepsalo na sto tisíc lidí. Lidé tak chtějí vyvinout tlak na politiky, kteří se zákazu brání. Za halal a košer se mimochodem nedávno postavil i premiér David Cameron, který na oficiální návštěvě Izraele prohlásil, že „vláda nemá žádné plány na zákaz košer masa“.

Food Standard Agency (FSA), která dohlíží na kvalitu potravin a s ním spojené zdraví lidí v Británii, na rozdíl od vlády zakročila. „Čtveřici zaměstnanců jatek jsme odebrali licence a provádíme další vyšetřování. To znamená, že nyní nemohou pracovat na jatkách, ani se živými zvířaty,“ uvádí FSA ve svém prohlášení. Samotná jatka v Thirsku se podle jejich ředitele Williama Woodwarda nebudou k celé záležitosti vyjadřovat.

Publikování záběrů je ve veřejném zájmu

Organizace Animal Aid, která šokující záběry natočila, k incidentu vydala obsáhlé vyjádření. Prý si je vědoma, že snímky mohou rozpoutat náboženskou nenávist. Zároveň jsou však tak šokující, že je jejich publikace ve veřejném zájmu. „Kdybychom záběry nezveřejnili, popřeli bychom naši hlavní misi - odhalovat a bojovat proti týrání zvířat,“ stojí v prohlášení.

Jatka v Thirsku mají do halal porážení zvířat daleko.

Podle Animal Aid židovské a muslimské autority tvrdí, že při tradičních porážkách zvíře zemře okamžitě a netrpí. „Naše záběry však ukazují, že tomu tak není. Soucitní lidé, ať už jsou věřící, nebo ne, musí být takovým počínáním zděšeni,“ uzavírají pracovníci z Animal Aid (celé prohlášení v angličtině si můžete přečíst zde).

Britská jatka mají ze zákona nařízeno, aby zvířata před samotným usmrcením omráčila. Pro muslimské a židovské producenty masa však vláda před lety schválila výjimku, která zohledňuje jejich náboženské tradice. Výjimka však stanovuje, že zvíře, které není před usmrcením omráčeno, musí po podříznutí ležet alespoň 20 sekund, aby při vykrvácení ztratilo vědomí.

V některých evropských zemích není porážka bez omráčení povolena vůbec. Patří k nim například Švédsko, Švýcarsko či Dánsko (více zde).

Podívejte se na záběry Animal Aid z běžných britských jatek (UPOZORNĚNÍ: některé záběry jsou brutální):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video