Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Týrání zažívá přibližně 200 tisíc českých dětí

  • 55
Zhruba dvě stě tisíc dětí v Česku bylo pravidelně vystaveno nějaké formě násilí. Ještě více jich má s násilím jednorázovou zkušenost. Podobná je situace i v ostatních evropských zemích. Češi ale častěji využívají tělesných trestů a kvůli umísťování do ústavů zažívají děti mnohem větší emocionální deprivaci.

"Je to šílené číslo. (...)  Nemyslím si, že děti více týráme, ale je to viditelnější, častěji se o tom hovoří," popsala Eva Vaníčková z Ústavu zdraví dětí a mládeže UK v Praze, která je také odbornou garantkou kampaně Stop násilí na dětech.

Týrání

Lidé jsou ze zákona nejen povinni trestný čin týrání svěřené osoby oznámit, měli by jej také pachateli překazit. Kdo tuto povinnost nesplní, sám se dopouští trestného činu.

Podle Vaníčkové je zveřejněné číslo pouhým odhadem odborníků a vychází z definice výboru OSN pro práva dítěte, který popsal celkem devatenáct druhů interpersonálního násilí na dětech. "Patří sem zejména syndrom zneužívaného a zanedbávaného dítěte, tělesné týrání, sexuální zneužívání, psychické a citové násilí, zanedbávání, šikana, nově také veškeré formy on-line násilí a řada dalších," vyjmenovala Vaníčková.

Česká republika je kritizována zejména za časté odebírání dětí z rodin. "Odebíráme děti z rodin na dlouhodobý pobyt v zařízeních ústavní péče. To je vnímáno jako emocionálně náročné, dochází k psychické i emocionální deprivaci," popsala Vaníčková s tím, že počet dětí v ústavní výchově nadále roste.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí psychické nebo fyzické týrání loni v České republice zažilo 1 239 chlapců a děvčat, následkem týrání zahynuly čtyři děti.

Sexuálnímu zneužívání, dětské pornografii a prostituci bylo vystaveno 739 dětí. Následkem týrání bývají častěji zraněni chlapci než dívky; děvčata se naopak častěji stávají oběťmi sexuálního zneužívání.

Dětem pomáhá i Kocáb

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb dnes u příležitosti nového školního roku ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku oficiálně zahájil druhou část kampaně Stop násilí na dětech. Ta první odstartovala už v květnu. - o startu kampaně čtěte zde

Cílem kampaně je zvýšit informovanost odborné i laické veřejnosti. "Když budou lidé vědět, jaké všechny formy násilí jsou, budeme k nim vnímavější. Navíc budeme moci poznat, že je dítě psychicky nebo fyzicky týráno," zdůvodnila Vaníčková.

Podzimní část kampaně bude zaměřena na děti jako uživatele internetových stránek kampaně. "Teď se obracíme i na děti, ať i ony vědí, že mají právo nebýt napadeny a co všechno napadení může být," sdělila Eva Vaníčková.

Na webu najdou rady, na koho se obrátit, když mají pocit, že se staly oběťmi násilí. Jsou zde například i informace o výtvarné soutěži na téma násilí.

Cílem projektu je postupné odstranění tělesných trestů z arzenálu výchovných prostředků českých rodičů. Součástí kampaně jsou také semináře a publikace, které organizátoři rozdávají školám a dalším organizacím.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video