Kauza Kuřim (Ilustrační foto)

Kauza Kuřim (Ilustrační foto)

Týrání Ondřeje a Jakuba: cesty směřují k Paprsku

  • 48
Vyšetřování kauzy Kuřim se stáčí k centru volného času Paprsek. Pětadvacetiletý Jan Škrla a jednatřicetiletý Jan Turek, kteří jsou kvůli týraní Ondřeje a Jakuba nově obviněni, v Paprsku působili. Stejně jako další čtyři lidé, které policie s případem spojuje.

"Jan Škrla u nás pracoval jako externí zaměstnanec, vedl jeden kroužek, hru na kytaru," potvrdil Karel Kincl, ředitel Domu dětí a mládeže Junior, pod který Paprsek spadá.

Kromě Škrly, studenta geologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, do Paprsku docházel i Turek, brněnský podnikatel a jednatel společnosti Harold JT.

"Vídal jsem v Paprsku oba, když jsem tam vodil kluky do kroužků. Oba byli i na táboře, který vedla Katka," vzpomíná si otec obou dětí Radek Coufal.

Právě jeho bývalá švagrová Kateřina Mauerová, teta Ondřeje a Jakuba, pobočce Domu dětí a mládeže Junior šéfovala. Od konce května je ve vazbě a za týrání chlapců jí hrozí až osmileté vězení.
 
Podřízenou Mauerové byla Hana Bašová alias teta Nenci, kterou už policisté obvinili z omezování osobní svobody. Ondřeje i Jakuba podle vyšetřovatelů v centru zavírala.

A výčet nekončí. V Paprsku jako přímá podřízená Mauerové pracovala i Barbora Škrlová, Janova sestra, která se vydávala za třináctiletou Annu.

Kroužek v pobočce Junioru vedla ale i Zuzana Skálová, manželka brněnského herce Viktora Skály, jenž je dáván do souvislosti se sektou otce Barbory a Jana Škrlových vycházející z učení Poselství grálu.

Skálovi jsou přitom s kauzou spojeni i jinak. Když sestry Mauerovy chtěly do své péče oficiálně získat "třináctiletou Annu", dívku bez identity, byla to právě dcera manželů Skálových, která Barboru-Annu podle policie zastupovala při lékařských testech.

Kincl ale ve spojení zmíněných lidí s Paprskem nevidí problém. "Obviněním nevěřím," říká.

Ani vedení Jihomoravského kraje, pod nějž Junior spadá, zatím propojení nechce nijak řešit. "Jsem zastánce presumpce neviny, pravomocné odsouzení v kauze není, musíme počkat na rozhodnutí soudu," řekl hejtman Stanislav Juránek.

Ale ani kdyby se obvinění prokázala, Junior pravděpodobně zemětřesení nezažije. Lidé spojení s případem totiž v Paprsku už nepracují. "A ve vztahu k instituci jako takové se to nezobrazí," ujistil Juránek.

Nejen Paprsek ovšem spojuje aktéry případu. Sestry Klára a Kateřina Mauerovy se s většinou dalších "paprskářů" znaly už dříve - právě ze skautského oddílu Mravenci, v němž působili i Turek a Jan Škrla. Turek v oddíle ještě nejméně před třemi roky vedl nejmladší děti.


Šéf Paprsku: Nemůžu být pořád všude

Ředitel Domu dětí a mládeže Junior Karel Kincl, pod nějž Paprsek spadá, trvá stále na svém: "Myslím, že kauza nemá s Paprskem souvislost, obviněním já osobně nevěřím."


K týrání docházelo podle policie přímo v Paprsku. Jak se na to díváte?
Vzhledem k tomu, že případ ještě není uzavřený, těžko se mi k tomu zaujímá stanovisko. Spoustě informací ale nevěřím, ani obviněním. A myslím, že lidi za těch dvacet let, co působím v Junioru, znám.

Takže nevěříte tomu, že v Paprsku někdo Jakuba a Ondřeje týral?
Nemám k tomu žádné indicie ani informace od policie.

Píše se to v obvinění.
To netuším. A myslím, že kdyby se něco takového dělo, tak o tom vím, třeba by na to upozornili rodiče. Za celou dobu Paprsku jsem ale neřešil jedinou stížnost. Navíc to není tak, že by se u nás všichni dali dohromady. Ukázalo se, že se všichni znali už dříve ze skautu. A my samozřejmě neprošetřujeme záležitosti týkající se osobního života.

Změnilo by to pro vás něco, kdyby se seznámili až v Paprsku?
Ano. Kdyby se prokázalo, že se znali až z Paprsku, to bych určitě přijal další opatření, třeba další kontroly. I když nelze kontrolovat všechno a pořád a přistupovat k práci lidí s nedůvěrou.

Co vlastně zjišťujete, když se k vám někdo přihlásí o místo?
V podstatě jen formální záležitosti - doklady o vzdělání a zdravotní potvrzení. To je vše.

Psychologické testy nevyžadujete?
Ne, ale to nikdo nevyžaduje ani třeba ve školství. Chystáme ale zhruba patnáctihodinové kurzy pedagogického minima, pro ty, kteří pedagogiku nemají vystudovanou.

A nemyslíte, že by psychotesty pomohly odhalit nevhodné vedoucí?
V tomto případě ne.

Změnilo se něco po této kauze, zpřísnili jste třeba výběr zaměstnanců?
Určitě s nimi budeme při přijímání více mluvit. Ale na rovinu říkám, že většinou k nám nepřijímáme vyloženě cizí lidi, ale takové, na které máme nějaký kontakt nebo na něž má kontakt vedoucí pracoviště.

A nebyl právě to problém Paprsku, že všechny spolupracovníky doporučovala a vybírala Kateřina Mauerová?
Vedoucí o přijímání vždy rozhodují, to ano. Prvotní výběr je vždy na nich, já s nimi uzavírám pracovněprávní vztah. A vedoucí pracoviště pak zodpovídá za chod pracoviště.

Co když je ale špatný ten vedoucí?
To je potom moje zodpovědnost.

Berete to, co se stalo, jako selhání?
Ne, zatím se nic neprokázalo. Obviněný může být kdokoliv z čehokoliv, to ještě nic neznamená.

A pokud by se obvinění prokázala?
To potom ano.

S Kateřinou Mauerovou jste byl spokojený?
Ano, nepředpokládal jsem, že by mohlo padnout podobné obvinění. Několik let s námi spolupracovala, potom rok působila u nás v centru, až poté se stala vedoucí Paprsku.

A Barbora Škrlová? Podle některých informací v poslední době v Paprsku pracovala jen na papíře.
Pracovala zde celkem šest let, několikrát během roku jsem ji viděl. Nemůžu tam být pořád, že by tam v reálu nebyla, to jsou jen spekulace.

Setkáváte se se zaměstnanci během roku, znáte je osobně?
Všechny ne, potkáváme se na společných akcích, v kurzech pedagogického minima, na táborech. Děláme i návštěvy v kroužcích.

Nic zvláštního jste nepozoroval?
Ne.

Přesto, nechystáte se změnit systém výběru zaměstnanců a ne vše nechávat na vedoucích pracovišť?
Nevidím možnost, jakým způsobem to více prošetřovat. Když lidé mají pedagogické vzdělání, tak to by snad měla být záruka, že to jsou vhodní pedagogové.

Zřejmě ale nebyli. Řešili jste to?
Ano.

A jak?
Bavili jsme se o tom.

Žádná čistka či podrobné kontroly ostatních pracovišť neproběhla?
Čistky? To určitě ne, není k tomu v podstatě důvod. Zintenzívníme ale kontroly.

Jak kauza ovlivnila chod Paprsku?
Stěžejní bylo ukončit školní rok. Zvažovali jsme tehdy i ukončení činnosti, ale rodiče nás prosili, ať to neděláme. Teď začínáme znovu. V srpnu na základě konkurzu nastoupila nová vedoucí, noví jsou i všichni zaměstnanci a externí spolupracovníci. Už jsme měli tábory, teď bude zápis do kroužků, začínají od října.

Co ti, kteří v Paprsku působili?
Všichni skončili, na svou žádost nebo dohodou. Nebo jim skončila smlouva.


Video