Redaktorky se v testu vydávaly za týrané ženy a volaly do dvanácti policejních stanic v Česku. Ilustrační foto.

Redaktorky se v testu vydávaly za týrané ženy a volaly do dvanácti policejních stanic v Česku. Ilustrační foto.

Týrá vás muž? Nám nevolejte, říkají policisté

  • 78
Voláte na policii, že jste oběť domácího násilí, a chcete radu? Může se stát, že narazíte na neochotu a aroganci. A také se někdy nedovíte, na která krizová centra se ve své situaci máte obrátit.

DOKUMENT (přepisy telefonátů)

"Prosím vás, jaký centra? Jako na policii? Tady jste na policii," odpověděla na dotaz redaktorky vydávající se za týranou ženu policistka ve služebně v Praze-Vršovicích.

Když redaktorka oponovala, že jen potřebuje radu odborníka, policistka ji odbyla: "Pokud chcete jít do nějakého krizového centra, tak si prosím klidně jděte. Jejich adresy najdete někde v telefonním seznamu." Pak hovor ukončila a zavěsila. Ženě, která po ní chtěla radu, se ani nepředstavila.

popisek Poradna pro týrané ženy
svěřte se s problémy

Podle odborníků z občanského sdružení ROSA, které nabízí pomoc obětem domácího násilí, byl přístup policistky k oběti domácího násilí ukázkově nevhodný

Základní rady
"Jen jí sdělila, ať dá trestní oznámení, ale nic víc. Nedala jí jediný kontakt, neupozornila na nový zákon o vykázání. Prostě nic," zhodnotila průběh telefonátu Zdenka Prokopová ze sdružení ROSA.

V uplynulém týdnu MF DNES zjišťovala, jak se policisté chovají k obětem domácího násilí a zda jim umějí poradit a pomoci. Redaktorky se v testu vydávaly za týrané ženy a volaly do dvanácti policejních stanic v Česku.

Téměř ve všech jim policisté dali alespoň základní rady, tedy kdy mohou podat na násilníka trestní oznámení a na které krizové centrum se mohou obrátit. "Policisté by měli každému dát čísla na centra a měli by vysvětlit, jaké kroky může udělat," vysvětlila Petra Srnková z policejního prezidia.

Domácí násilí je teď moderní
V některých případech se redaktorky v rolích obětí setkaly s nezájmem. Minimálně ve třech služebnách jim policisté neřekli skoro nic užitečného. Dva policisté dokonce nevěděli přesně, na kolik dní může být násilník vykázán z bytu.

Nejlépe si vedl policista ze služebny v Uherském Brodě ve Zlínském kraji. "Týrané" redaktorce jako jeden z mála sdělil, že fungují intervenční centra, že existuje institut vykázání z bytu a dal jí také kontakt na krizové centrum.

Podle Prokopové si policista mohl pouze odpustit výraz, že domácí násilí je teď moderní. "Naštěstí se o problematice víc mluví. Domácí násilí bylo i dřív, ale bylo to tabu, o kterém se nemluvilo," dodala Zdenka Prokopová.

Rozumíte?
V testu MF DNES si vedli dobře i policisté ze služebny na pražském Smíchově a Vinohradech a v Týnci nad Vltavou. Dali volající kontakty na krizová centra a zmínili se i o novém zákoně o vykázání z bytu.

Kladně bylo hodnoceno také to, jak s volajícím mluvili. "Velice dobré je, když policista mluví s obětí příjemným hlasem a má laskavý přístup, i to, že dá najevo účast a má snahu pomoci," řekla Prokopová.

Policista na služebně v Olomouci dal sice "týrané ženě" dost informací, ale redaktorka měla pocit, jako by ho svými dotazy obtěžovala. Kdyby o problematice domácího násilí dostatečně nevěděla, během hovoru by nestihla pochopit, co vše může a nemůže udělat.

Vrátil se a vraždil
Na policejní stanici v Berouně zase policisté opomněli informaci, že muž-násilník občas napadá nejen ženu, ale i jejich děti. "Něco takového je nutné hlásit na oddělení sociálně právní ochrany dětí. Nedal jí ani žádný kontakt," shrnula Prokopová.

Zákon, který umožňuje vykázat násilníka ze společného bytu, platí přesně půl roku. Za tu dobu policisté vykázali 479 osob. Díky tomu bylo od dalšího násilí uchráněno 427 dospělých a nejméně 459 dětí.

V jednom případě však zákon nepomohl. Vykázaný muž se přes zákaz vrátil domů a svou partnerku zabil. - více zde


Video