Ukrajinská opozice demonstrovala v parlamentu s obřím transparentem s

Ukrajinská opozice demonstrovala v parlamentu s obřím transparentem s podobiznou Julije Tymošenkové. (13. února 2012) | foto: Reuters

Tymošenkovou přijeli vyšetřit doktoři ze Západu, těm domácím nevěří

  • 33
Na Ukrajinu dorazili lékaři z Německa a Kanady, kteří mají vyšetřit Juliji Tymošenkovou. Vězněná expremiérka si dlouhodobě stěžuje na bolesti v zádech, poruchy oběhového systému a poruchy spánku. Péči domácích lékařů odmítá a současného prezidenta obviňuje, že se ji snaží zabít.

Podle prokuratury se v pondělí konala mnohahodinová porada mezinárodního lékařského konzilia se zástupci ukrajinské vězeňské služby. Její vedení lékařům objasňovalo okolnosti expremiérčina věznění a seznamovalo je "s normativními akty, které jsou ve styku s vězněnou Tymošenkovou povinni dodržovat".

Tymošenkovou vyšetří německý neurolog a specialista na problémy páteře a plotýnek, Kanada poslala kardiologa, gynekologa a fyzioterapeuta, který má praktické zkušenosti i z oblasti toxikologie. Zástupci Mezinárodního červeného kříže na Ukrajinu zatím nepřijedou.

Vyjádření manžela Tymošenkové

Oleksandr Tymošenko v rozhovoru pro ukrajinskou televizi řekl, že jeho žena z Ukrajiny neodjede, i kdyby byla z vězení propuštěna. Tymošenko žije v České republice, kde počátkem letošního roku obdržel azyl. Sám se do své vlasti nechystá; tvrdí, že by byl "hned po příjezdu stoprocentně zatčen". Cestu zpět na Ukrajinu Tymošenko podmiňuje mocenskou změnou v Kyjevě.

Případný odjezd Julije Tymošenkové z Ukrajiny, o němž některá média spekulovala v souvislosti s její léčbou, Tymošenko vylučuje. "V mnohých rodinách by se tak stalo. V běžných rodinách, nikoli v rodině takového politika, jakým je Julija Tymošenková," řekl ukrajinským novinářům.

Tymošenkovou v cele v pondělí navštívily zmocněnkyně ukrajinské ombudsmanky Niny Karpačovové. Podle nich je její zdravotní stav lepší. Tymošenková už údajně může samostatně po cele chodit, i když procházek na vězeňském dvoře zatím schopna není.

Žádost o naléhavé kontrolní vyšetření v pondělí adresoval skupině zahraničních lékařů i další vězněný opoziční politik, blízký spolupracovník Tymošenkové a bývalý ukrajinský ministr obrany Valerij Ivaščenko. Ve vězení je od srpna 2010, kdy byl obviněn z překročení úředních pravomocí. Stěžuje si na prudké zhoršení zdravotního stavu, ale stejně jako Tymošenková pomoc ukrajinských doktorů odmítá. 

Janukovyč se mě pokouší zabít, tvrdí Tymošenková

Podle prokuratury zahraniční experti Tymošenkovou vyšetří už v úterý. Tymošenková si dlouho stěžuje na bolesti zad, které jí údajně znemožňují i chůzi. Podle obhájců trpí i problémy oběhového systému a poruchami spánku, které jí způsobuje trvalé osvětlení v cele.

Věčné světlo nechala instalovat vězeňská správa, aby mohla političku trvale sledovat. Příbuzní Tymošenkové několikrát upozornili na zhoršující se zdravotní stav expremiérky. Ta několikrát odmítla vyšetření ukrajinskými odborníky. Lékaři jsou podle ní spojeni s režimem prezidenta Viktora Janukovyče, který se jí prý snaží fyzicky zlikvidovat.

Podle zpráv ukrajinských médií Tymošenková v těchto dnech obdržela další předvolání k výslechu, tentokrát k okresnímu soudu v New Yorku. Americká firma Universal Trading & Investment Co. na expremiérce vymáhá částku 18,3 milionu dolarů (asi 350 milionů korun), kterou jí soud přiznal v rozsudku z roku 2005.

Škodu v této výši měla firmě způsobit společnost Jednotné energetické systémy Ukrajiny, kterou v 90. letech minulého století Tymošenková spoluvlastnila a řídila.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za překročení pravomocí při podpisu smlouvy o nákupu zemního plynu z Ruska. Smlouva, kterou uzavřela v roce 2009, byla údajně pro Ukrajinu cenově nevýhodná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video