Obrněné vozidlo Pandur

Obrněné vozidlo Pandur | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Tým vyšetřovatelů korupce kolem pandurů se rozpadl

  • 282
V klíčovém týmu detektivů a žalobců, který prověřuje podezření z obří korupce při nákupu transportérů Pandur pro českou armádu, nezůstal kámen na kameni. Část týmu odešla sama, zbytek vedení policie a státního zastupitelství vyměnilo.

Věří, že to tým nakopne a v řádu měsíců začnou padat obvinění. Kritici tvrdí, že tak obrovské změny naopak vyšetřování ohrožují.

MF DNES zjistila, že z osmi původních členů týmu nezůstal v podstatě nikdo. Někteří byli vyměněni kvůli podezření z vynášení informací a maření vyšetřování. Jiní odcházejí znechuceni z poměrů u policie. Jako poslední podle kolegů končí policistka Barbora Šádková.

Je to tristní konec klíčového týmu v původním obsazení, jehož pátrání míří do nejvyšších pater politiky. Týká se třeba někdejšího vicepremiéra Martina Bartáka či Marka Dalíka, blízkého poradce expremiéra Mirka Topolánka.

"Odchody některých zkušených lidí samozřejmě týmu neprospívají," připouští nový vrchní státní zástupce Stanislav Mečl. Vyšetřování to však podle něho neohrozilo. Naopak - svěží vítr prý nafoukal do týmu energii a práce se konečně rozjíždí na plné obrátky.

"Mám dobrý pocit, jak se vše daří zvládnout. Na kauze pracuje nový detektiv, dostali jsme navíc od policie návrh na zařazení dalších tří jmen. Je to v pořádku a máme to pod kontrolou," ujišťuje Mečl. Kvůli hromadné výměně členů týmu musí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman novelizovat dohodu s Rakušany.

Prověřování vede česko-rakouský vyšetřovací tým a jeho personální obsazení je součástí vzájemné dohody. Když před více než rokem tým vznikl, pracoval ve složení: Antonín Kudrna, Barbora Šádková, Stanislav Kazbunda (policejní operativci), František Zahálka (vyšetřovatel), Tomáš Krul a poté Jiří Veselý (šéfové týmu). A Ladislav Letko a Marcela Kratochvílová (státní zástupci).

Nejdříve odešel Kudrna na ministerstvo financí a pak následovali další. Někteří nuceně. Třeba operativce Kazbundu podezírá inspekce z vynášení informací. Někteří jeho kolegové mu natolik nedůvěřovali, že se s ním odmítali o případech bavit. Byl proto odstaven od armádních případů a přestěhován do jiné kanceláře. V týdeníku Respekt Kazbunda vynášení informací popřel.

Vyšetřovatel Zahálka odešel loni poté, co se musel podvolit prohlídce své kanceláře kvůli podezření z úniku výpovědi důležitého svědka. Vyšetřování jeho vinu nepotvrdilo, faktem ale je, že na internetu visí jím psané dokumenty. "Zabývá se tím inspekce," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Žalobci Ladislav Letko a Marcela Kratochvílová patřili rovněž k podezřelým z úniku výpovědi zmíněného svědka. Ani u nich se to nepotvrdilo. Čelí však kárné žalobě kvůli zdržování jiného případu - privatizaci mosteckých dolů.

Kratochvílová jako jediná v týmu zůstává. Je však pravděpodobné, že jen do doby, než si případ nastuduje nová šéfka odboru závažné kriminality Soňa Bělohlávková a její zástupce Jan Kořán. "Na kauze už nepracuje doktor Letko. Doktorku Kratochvílovou doplnili další dva státní zástupci," potvrzuje Mečl.

Nově složený tým na pandury vede zkušený detektiv Jiří Mazánek, který však vyšetřuje i další složité armádní kauzy - třeba předražení nákupu letadel CASA. Podle kolegů má práce až nad hlavu. Tvrdí navíc, že noví detektivové potřebují moře času, aby složitý případ pořádně nastudovali. V kauze se nováčci nevyznají tak dobře a nemají v hlavě veškeré důkazy. A to hraje do karet podezřelým.

"Ujišťuji, že personální pokrytí týmu na pandury je zcela dostatečné," tvrdí Ibehej. Vrchní žalobce Mečl věří, že vyšetřování do několika měsíců přinese výsledky. Tedy obvinění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video