Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Prezident Klaus odmítl udělit milost tykadlovému řidiči Smetanovi

  • 3400
Žádosti o milost pro někdejšího řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu zůstaly nevyslyšeny. Prezident Václav Klaus se rozhodl, že ji Smetanovi neudělí. On ani jeho blízcí totiž nejsou podle Hradu v tíživé sociální situaci.

"Pan prezident po pečlivém zvážení neshledal dostatečné důvody k udělení milosti," stojí v dopisech, které odcházejí z Hradu žadatelům o prezidentský pardon pro Smetanu.

"Institut milosti je svou povahou výjimečný a prezident republiky jím nepřezkoumává ani neposuzuje postupy a rozhodnutí nezávislých orgánů v trestním řízení, nýbrž jen bere ohled na takové závažné okolnosti, které se v jednotlivém případě mohou vymykat možnostem řešení, které jsou dány soudům podle platných právních předpisů," zní odůvodnění.

Podepsán pod dopisem je vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Ten ostatně odepisuje na všechny žádosti o milost.

"O milost pro pana Smetanu žádalo více lidí a pan prezident rozhodl, že mu ji neudělí," řekl iDNES.cz Weigl.

V úterý jedno z odmítnutí doputovalo také k prvnímu místopředsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi. Žádost poslal na Hrad před dvěma měsíci. "Škoda, která stranám vznikla pokreslováním plakátů, nebyla tak zásadní, aby se to muselo hnát před soud," míní Jurečka.

Dopis z Hradu: Smetana milost nedostane. Kliknutím dokument zvětšíte.

Z rozhodnutí Klause je Jurečka zklamaný. "Pan prezident s milostmi nakládá zajímavým způsobem. Dříve vyhověl třeba paní exředitelce Benešové nebo paní doktorce Kadlecové," míní Jurečka. A podle něj mohl dostat milost i Smetana. "Ten člověk byl odsouzen, podal kvůli tomu výpověď ze zaměstnání a jeho život trest určitě poznamenal," je přesvědčen politik.

Bývalé ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové udělil prezident milost na začátku letošního roku. Argumentoval tím, že se musí starat o svého manžela. Schytal ale kritiku, protože Benešová byla odsouzena za korupci. Navíc vyšlo najevo, že se zná s Livií Klausovou. Manželka prezidenta ovšem odmítla, že by Benešovou blíže znala (více o milosti pro Benešovou čtěte zde).

V roce 2009 se omilostnění dočkala policistka, která přijímala úplatky od cizinců žádajících o pobyt v Česku. Kadlecová se ještě před rozhodnutím Hradu zmínila několika lidem, že milost pro ni byla zakoupena. Policie celou záležitost prověřila a nic závadného neshledala (více o milosti pro Kadlecovou čtěte zde).

V únorovém rozhovoru pro iDNES.cz Smetana uvedl, že o prezidentský pardon nestojí. "Je, myslím, jasné, že od zloděje bych milost nepřijal. A to můžete klidně napsat," řekl (celý rozhovor čtěte zde).

O milosti už žádat nebudu, u Klause je to zbytečné, tvrdí politik

Smetana před dvěma roky v předvolebním období pokreslil desítky potisků politických stran na autobusech olomoucké MHD, kde pracoval jako řidič. Politikům mimo jiné přikresloval hmyzí tykadla. Od soudkyně Markéty Langerové, manželky tehdejšího poslance a lídra ODS v Olomouckém kraji Ivana Langera, za to dostal trest 100 hodin obecně prospěšných prací. Odmítl je odpracovat, zaplatil pouze nařízenou náhradu škody 15,5 tisíce korun ODS, jež se jí u soudu domáhala. Soudkyně mu proto trest přeměnila na 100 dní vězení.

Roman Smetana

Právě Jurečky se přikreslování tykadel dotklo také. Plakáty jeho strany byly mezi těmi, které Smetana pokreslil. Navíc v kampani na Olomoucku v té době Jurečka kandidoval.

"Pokud politici podávají žalobu k soudu kvůli pomalování jejich billboardů, tak to není šťastné řešení, protože se to v ten okamžik stává daleko více medializované. Myslím, že v podzimní kampani proto bude plakáty pokreslovat každý," odmítá trestání politik.

Smetana je nyní na svobodě. Trest mu přerušil minulý týden Nejvyšší soud do doby, než  rozhodne o stížnosti pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti (více o přerušení trestu čtěte zde).

Hrozí mu však další až tři roky vězení. Policie jej v pondělí obvinila z maření výkonu úředního rozhodnutí. Měl se ho dopustit tím, že nenastoupil včas za mříže.

"Myslím, že pan Smetana už do vězení nenastoupí. Pokud by ale dostal další trest, o milost už žádat nebudu, protože by to bylo zbytečné," míní Jurečka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video