O plnohodnotné členství mezi tygry usiluje 211. taktická letka z Čáslavi.

O plnohodnotné členství mezi tygry usiluje 211. taktická letka z Čáslavi. | foto: 211. taktická letka Čáslav

Tygři ovládnou nebe nad Evropou, v elitním klubu nechybějí ani čeští piloti

  • 24
Na základně Volkel nizozemského Královského letectva dnes začalo prestižní letecké cvičení NATO Tiger Meet. Každoročního setkání takzvaných tygřích letek, které platí v zemích Aliance za elitu vojenského letectva, se účastní i čeští armádní piloti.

Na dvoutýdenní manévry do Nizozemska letos české letectvo vyslalo čtyři letouny Jas-39 Gripen z 211. taktické letky z Čáslavi a jeden bitevní vrtulník Mi-24/35 z 221. letky z Náměště nad Oslavou, potvrdila natoaktual.cz Jana Růžičková z Generálního štábu.

Během cvičení, kterého se každoročně účastní až šest desítek letounů, letci absolvují několik realistických misí. Piloti plní různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů. Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny.Celé cvičení je zároveň i velmi prestižní soutěží o titul nejlepší tygří letky. Ty obecně platí v zemích Aliance za skutečnou elitu, jde tedy o soupeření těch nejlepších z nejlepších. Za splnění dílčích misí, ale i další doplňkové disciplíny, jako například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Nedílnou součástí hodnocení je pochopitelně i originální ztvárnění tygřích symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letech pyšní. Vítězná letka pak získá na rok do držení trofej v podobě stříbrné sošky tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměšti nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v této soutěži v Portugalsku zvítězili.

O plnohodnotné členství několik let usiluje také čáslavská 211. taktická letka s letouny Jas-39 Gripen, která má doposud status zkušebního člena tygří asociace.

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

TRADICE TYGŘÍCH LETEK

Tygři opět uspěliV roce 1961 se tehdejší francouzský ministr obrany Pierre Messner pokusil upevnit vojenskou spolupráci s USA a doporučil svým jednotkám vytvořit mezinárodní spojenectví letek. Další impuls vyslala 79. taktická stíhací letka americké armády působící v britském Woodbridge, která měla ve znaku velkou kočku. S podporou ministra Messnera velení americké letky hledalo francouzskou jednotku, která by měla stejné logo. Tou byla Escadron de Chasse ze základny Cambrai Epinoy pyšnící se znakem s tygří hlavou.
V červenci 1961 pak piloti uspořádali první setkání letek, takzvaný Tiger Meet. Tradice setkání pokračovala a v roce 1977 vyrobili londýnští řemeslníci trofej - sošku Silver Tiger Trophy pro nejprofesionálnější letku. Postupně se do skupiny tygřích letek zapojili piloti z dalších členských zemí NATO. V současnosti má asociace tygřích letek 19 řádných členů ze zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 14 letek pak může využívat čestného či zkušebního členství v NATO Tiger Association.

, natoaktual.cz

Video