Tvrdý život pašovaných žokejů

  • 14
(Od spolupracovnice MF DNES) - Každoročně bývá do zemí Perského zálivu, ale i do Indie a Pákistánu propašováno z Bangladéše okolo sedmi tisíc dětí. Jde převážně o chlapce ve věku od tří do šesti let, kteří bývají v bohatých arabských zemích najímáni na práci žokejů dostihových velbloudů. Největší poptávka po žokejích předškolního věku je ve Spojených arabských emirátech, kde jsou velbloudí dostihy populárním a výnosným sportem.

Nejde ovšem o žádnou novinku. Pašování nezletilých z Bangladéše je problémem, který se táhne už dlouhá desetiletí. Chudí rodiče, neschopní uživit početné potomstvo, často podlehnou svodům překupníků a děti vymění i za nepatrnou finanční částku.

Děti bývají často i unášeny a pod vlivem omamných látek je letadla přepravují do arabských zemí. Největší poptávka je po chlapcích vážících 12 až 17 kilogramů, což je prý ideální váha pro závodního velblouda.

Ačkoliv vláda Spojených arabských emirátů zakázala v roce 1993 zaměstnávat děti mladší 14 let a vážící méně než 45 kilogramů jako žokeje závodních velbloudů, není toto nařízení respektováno.

Malí žokejové pracují dvanáct hodin denně, často jsou drženi o hladu a žízni, aby rychle nepřibývali na váze a nerostli. Za celodenní dřinu dostávají misku rýže nebo suchý chléb. Zatímco majitelé závodních velbloudů vydělávají na dostizích miliony, měsíční plat žokejů se pohybuje okolo 300 dirhamů (zhruba tři tisíce korun).

Chlapcům, kteří kariéru žokeje přežijí, však trable nekončí. V dospělosti se často potýkají s impotencí. Nikde přitom není registrováno, kolik dětí už si během výcviku přivodí těžká zranění či podlehne následkům pádů z třímetrových velbloudů.

Stejně ohroženi jsou i ti, kteří se vzepřou práci nebo se na ni nehodí. Jsou známy případy, kdy byli dětští žokejové, kteří vzdorovali disciplíně, zavlečeni do pouště a tam zanecháni osudu.

Minulý rok se v místním tisku objevila zpráva o čtyřletém chlapci, kterého členové jednoho gangu označili za špatnou investici. Chlapec se velbloudů bál a neustále plakal. Jeho majitelé ho vyhodili z auta uprostřed pouště. Polomrtvého hošíka, který údajně strávil v poušti čtyři dny, našel motorista trénující jízdu v písečných dunách. Chlapec při výpovědi uvedl, ze ho majitelé bili a mučili hladem.

V Dubaji patří děti závodící na velbloudech k jedné z největších turistických atrakcí. V tisku se sice občas objeví zpráva o zranění dítěte, které závodilo na velbloudech, tím však případ končí.

Na všeobecnou ignoranci zákona poukázala nyní Bangladéšská národní ženská právnická asociace. V hlavním městě Bangladéše Dháce se před ambasádou Spojených arabských emirátů pravidelně konají protestní manifestace proti pašování a týrání dětí.

Díky zásahu bangladéšské ambasády v emirátech se v průběhu loňského roku podařilo vrátit rodičům 38 unesených dětí. Ty mimo jiné vypověděly, že na velbloudu pádícím rychlostí až 60 kilometrů v hodině často křičely strachy a právě jejich křik poháněl zvířata k ještě větší rychlosti.

Za pašování nezletilých hrozí bangladéšským překupníkům sedm let vězení. Jde však o obchod natolik výnosný, že počet pašovaných dětí rok od roku stoupá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video