Konec prohibice do dvou týdnů. Tvrdý alkohol bude mít svůj rodný list

  • 1503
Tvrdý alkohol by se měl podle premiéra Petra Nečase do prodeje vrátit do dvou týdnů. Do distribuce půjde nově vyrobený alkohol i s novými kolky, které budou hotové do konce příštího týdne, a také s "rodným listem". Každá šarže lihu bude muset mít protokol z akreditační laboratoře. Rozhodla o tom vláda.

Ministři mají do týdne připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i zásob blokovaných zákazem prodeje tvrdých lihovin. Ve středu večer po více než dvouhodinové debatě vláda ministrům uložila, aby do října vypracovali analýzu činnosti státní správy, inspekce a policie při potírání černého trhu s alkoholem.

"Každá šarže alkoholu musí být identifikovatelná s šarží lihu, ze kterého byla vyrobena," zdůraznil Nečas už v průběhu dne, před jednáním vlády vlády. Nový "rodný list" alkoholu bude sledovat jeho cestu od výrobce až ke konečnému prodejci.

Alkohol, který tento rodný list mít nebude, nebude možné prodávat. Ten, který byl stažen, bude zpětně zkontrolován. Bude mu tedy také vystaven rodný list a každá šarže bude muset získat potvrzení z laboratoře.

"Bude muset být identifikován distribuční řetěz," vysvětlil premiér. Teprve pak bude alkohol uvolněn do distribuce. Lahve, které od pátečního zákazu stojí ve skladech, by mělo být podle záměrů vlády možné distribuovat se starými kolky, pokud bude ověřen jejich původ.

Vyhláška o nových kolcích na tvrdý alkohol bude podle Nečase podepsána již v noci ze středy na čtvrtek. O nových kolcích na alkohol mluvili už před tím zástupci ministerstva financí (více zde).

Nečas jako další krok, který by mohl následovat, zmínil zavedení koncesí na prodej lihovin. "Pokud obchodník splní stanovená kritéria, koncese mu bude automaticky udělena, což zamezí korupčnímu prostředí," tvrdí premiér. Zpětně bude také prověřena činnost finanční a celní správy, aby se zjistilo, zda stát něco nezanedbal.

Do budoucna budou mít také kolky na alkohol nové ochranné prvky a systém "rodných listů" bude mít elektronickou podobu.  Každá láhev by tak mohla být označena identifikačním kódem, který by nahradil "rodný list". U každé lahve by tak mohlo být možné dohledat celou její cestu v rámci distribučního řetězce.

Klaus prohibice kritizuje, podle premiéra je nutná

Vůbec poprvé se k prohibici, kterou v pátek zavedla vláda kvůli metanolové aféře, vyjádřil v úterý i prezident Václav Klaus. "Taková silácká, jednoduchá řešení, jakým bylo zavedení de facto prohibice panem ministrem zdravotnictví, se mi zdají velmi nerozumná. Myslím, že bude velmi obtížné, jak z nich vykročit," uvedl Klaus.

Václav Klaus při návštěvě Ledče nad Sázavou (13. září 2010)

V každém případě je to podle něj "zásadní selhání státu v jeho kontrole světa podezřelých lihovin". Sérii otrav, při které zemřelo už 23 lidí, označil prezident za velkou tragédii.

Kalousek: Klaus by nás kritizoval i za opačný krok

"Pan prezident z mého pohledu nezklamal ve své politice posledních týdnů. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že kdyby vláda ten krok neudělala, pan prezident by dnes se stejně vážnou tváří vládu ostře zkritizoval za to, že ho neudělala."

Miroslav Kalousek, ministr financí za TOP 09

Nečas Klausovi oponoval s tím, že si za dočasnou prohibicí stojí. "Pokud bychom prohibici nepřijali a zahynul by byť jediný člověk, já bych si to na svědomí nevzal," řekl Nečas. "Byl to nutný a nezbytný krok v zájmu ochrany zdraví a občanů České republiky," dodal s tím, že prohibice nemůže trvat delší dobu, protože by poškodila slušné výrobce.

Policie postupně odhaluje mafiánskou strukturu, řekl premiér

"Policie se postupně dostává do nejvyšších pater organizované mafiánské struktury," prohlásil předseda vlády. Policejnímu prezidentovi řekl, že vyšetřování distribučního řetězce s pančovaným alkoholem musí mít maximální prioritu a nemůže mít naopak žádné finanční limity.

K problému podle Klause přispělo i to, že stát dříve nastavil na alkohol "absurdně vysoké daně". Návrh možného licencování alkoholu Klaus nechtěl podrobně komentovat. Obecně je však podle něj vždy horší, když se stát začne do problému plést.

Zavedení zákazu prodeje lihovin s více než 20 procenty alkoholu rozdělilo v posledním týdnu českou společnost. Odpůrci zákazu varují, že prohibice poškodí malé prodejce, klesne výběr daní a s alkoholem se tím víc bude obchodovat na černém trhu. Zastánci zákazu namítají, že v situaci, kdy umírají lidé a zdroj ohrožení není znám, vláda bezprostředně nic jiného dělat nemohla.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video