Tvrdost vůči Iráku velmoci rozděluje

  • 360
Británie a USA vybrousily text nové rezoluce o Iráku, kterou předloží Radě bezpečnosti zřejmě už v pondělí. Neměla by být až tak tvrdá, jak naznačovala prohlášení Američanů, nicméně pro Husajna má rezolutní poselství. Varuje ho před "strašlivými" důsledky, pokud by se chtěl nadále protivit OSN. Spojené státy posílají diplomata do Moskvy a Paříže, aby přesvědčil zdrženlivé partnery z Rady bezpečnosti. S Čínou jednají ve Washingtonu.

"Je třeba, aby rezoluce nedávala žádný prostor neposlušnosti ze strany Iráku," řekl ministr zahraničí USA Colin Powell při slyšení v Senátu. Musí být podle něj dostatečně silná a globální, aby vedla k odzbrojení a ne jen k inspekcím.

Powell připouští, že debata o dokumentu je obtížná. Vyslal proto svého emisara Marka Grossmana, aby v doprovodu vysokého britského diplomata projednali text rezoluce v Rusku a Francii.

Britský velvyslanec v OSN Jeremy Woodstok naznačuje, že ani nejbližší spojenci Američanů nepovažují ozbrojený zásah za jediné možné řešení. Návrh rezoluce musí být podle jeho slov na úzké hraně mezi tím, aby na jedné straně Irák pochopil, že Rada bezpečnosti tentokrát myslí věc vážně, a na druhé straně, aby jediným řešením nebyla válka.

Woodstock se postavil proti tomu, aby v rezoluci byla zmínka o "změně režimu", což je klíčový požadavek amerického prezidenta George Bushe. Washington požaduje přijetí nové rezoluce před zahájením nových inspekcí v Iráku, které by mohly začít 15. října.

Do Iráku dorazili v pátek tři poslanci americké Sněmovny reprezentantů. Posoudí humanitární situaci v zemi a na místě zhodnotí opodstatněnost amerických příprav na útok.

IRÁCKÁ TAKTIKA

Irák by pravděpodobně odpověděl na americkou invazi taktikou boje ve městech. Snažil by se vlákat americké jednotky do ulic Bagdádu a dalších velkých měst, kde by iráčtí vojáci byli méně zranitelní vůči leteckým úderům, napsal deník The Washington Post s odvoláním na vysoké irácké představitele a diplomaty.
Ruský postoj Američané odmítli
Americký ministr zahraničí Powell vzkázal z Washingtonu do Moskvy, že poslat do Iráku zbrojní inspektory bez přijetí nové rezoluce by bylo receptem na neúspěch. USA tak reagují na čtvrteční prohlášení prezidenta Putina, že situace se dá řešit na základě už existujících rezolucí OSN.

Francie naopak za podpory Číny nevyloučila možnost přijmout rezoluce dvě: první by vyjmenovala povinnosti Iráku, druhou by mezinárodní společenství přijalo v jejich neplnění.

Francouzský ministr zahraničí de Villepin vyjádřil obavy, že by svržení Saddáma Husajna mohlo destabilizovat mezinárodní situaci. "Kdo bude soudit, jaký režim je dobrý, nebo špatný? Po Iráku by se mohly stát terčem další země," řekl pro list The Hindu.

Američané chtějí tvrdou rezoluci
USA prosazují rezoluci o Iráku, která by režimu Saddám Husajna dala nůž na krk. Připouštěla by použití síly, pokud Irák nezlikviduje zásoby zbraní hromadného ničení. Amerika chce, aby rezoluce byla přijata ještě předtím, než budou v Iráku obnoveny zbrojní inspekce OSN.

OSN by také podle představ Bílého domu mělo trvat na tom, aby inspektoři měli neomezený přístup do všech objektů, tedy i do prezidentských paláců, což dosavadní rezoluce RB OSN neumožňovaly. - více o rezoluci a plánech USA najdete v tomto článku

NATO Bushe podrží
Americký šéf obrany Donald Rumsfeld na sklonku závěrečného dne zasedání ministrů obrany v polské Varšavě oznámil, že Spojené státy mají podporu členských zemí NATO v kampani proti režimu Saddáma Husajna.

HUSAJNOVI DVOJNÍCI

Irácký prezident Saddám Husajn používá při vystupování na veřejnosti nejméně tři dvojníky, tvrdí německá televize ZDF. Vědecká analýza 450 fotografií a videozáznamů se záběry diktátora údajně odhalila, že od roku 1998 se sám neobjevil na žádném ze zkoumaných
záběrů. Minulou sobotu vystoupil v televizním projevu k národu "originální" Husajn.

Rumsfeld blíže nespecifikoval, o jakou podporu jde. Sdělil však, že cílem jeho mise v polské metropoli rozhodně nebylo hledání spojenců v tažení proti Iráku. - podrobnosti čtěte v tomto článku

Irák nové podmínky OSN odmítá
Irák odmítá nové podmínky pro odzbrojení. Pokud budou v chystané rezoluci Rady bezpečnosti OSN, nepřijmeme ji, varoval o víkendu Bagdád. Trvá na dohodách s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem. Irák nedávno souhlasil s bezpodmínečným návratem zbrojních inspektorů.


"Irák odmítne novou rezoluci, pokud nebude v souladu s tím, co bylo dohodnuto s generálním tajemníkem OSN," prohlásil oficiální irácký mluvčí. Oznámení přišlo po schůzce iráckého prezidenta Saddáma Husajna s nejbližšími spolupracovníky, které ministr zahraničí Nádží Sabrí informoval o svých jednáních v rámci Valného shromáždění OSN v New Yorku.

"Vylučujeme dodatečné podmínky, které se snaží američtí představitelé přes Radu bezpečnosti prosadit do nových, špatných rezolucí," citovala mluvčího irácká agentura INA.

Schůzky s Husajnem se kromě Sabrího účastnili viceprezident Taha Jasín Ramadán, vicepremiér Tárik Azíz, parlamentní mluvčí Sádun Hammadí a Ali Hassan al-Majíd, člen vládní Rady revolučního velení (RCC).

Bagdád tvrdí, že USA jen hledají záminku k útoku. Washington neskrývá, že plánuje svržení režimu diktátora Saddáma Husajna.

Americké jednotky, které již operují v oblasti Perského zálivu, jsou na úder připraveny. "Udělají, co se jim řekne," potvrdil jejich velitel, generál Tommy Franks, na setkání důstojníků v Kuvajtu.

Irácký prezident Saddám Husajn sedí v křesle ve svém sídle v Bagdádu. (2. září 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video