Tvrdík: Vojnu bych zrušil do dvou let

  • 118
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vnesl nové světlo do parlamentní debaty, zda krátit vojenskou povinnou službu, či ne. Podle šéfa obrany to není nutné. Základní vojenská služba by být podle něho zrušena už ke konci příštího roku. Tedy dva roky před plánovanou profesionalizací armády.

Rychlejší zrušení základní vojenské služby pokládá Tvrdík za lepší řešení profesionalizace armády než poslanecké a senátorské návrhy na její zkrácení.

"Než krátit vojenskou základní službu, tak radši zrušit na konci příštího roku ... a poslední brance propustit na Vánoce roku 2004," prohlásil Tvrdík před senátním ústavně-právním výborem.

Mluvčí ministerstva obrany Vladimír Palán nechtěl Tvrdíkova slova komentovat. "Pan ministr si tento návrh bude chtít okomentovat sám. Předpokládám, že tak učiní na tiskové konferenci po zasedání vlády."

Kdy návrh půjde do vlády, není jisté
Na otázku, zda může Tvrdík svůj návrh na urychlení konce vojny ve středu předložit vládě, nedokázal odpovědět. "Je pravděpodobné, že s ním kabinet seznámí."

Tvrdík připustil, že by si jeho návrh vyžádal přepracování dosavadních plánů přechodu na profesionalizaci armády. Ministr přesto hodlá svůj návrh předložit do dvou měsíců bezpečnostní radě státu.

V senátním ústavně-právním výboru se projednávala senátorská novela, podle níž by si mladí muži měli na vojně odsloužit místo současných dvanácti jen devět měsíců.

Obdobný poslanecký návrh počítá se zkrácením základní vojenské služby na půl roku.

Tvrdík podotkl, že obě předlohy nejsou v souladu s koncepcí armádní reformy; označil je za "trošku chaotické návrhy".

Zkrácení vojny by armádu stálo víc, říká Tvrdík
Zkrácení služby na devět měsíců ministr označil z hlediska potřeb armády za "nesmyslné". Mrzí ho, že s ním autoři předlohy svůj návrh nekonzultovali.

Zkrácení na šest měsíců by podle Tvrdíka znamenalo povolat do služby dvojnásobný počet branců proti plánovanému stavu, což by přineslo i vyšší finanční
náklady, mimo jiné na jejich výstroj.

Znamenalo by také komplikace při propouštění vojáků a jejich přípravě. Ministr by raději zájem zákonodárců o reformu armády využil k prosazení novely, která by umožnila zájemcům přímý přechod z vojenské základní služby do profesionálního poměru.

"Mohli bychom povolat už ty, kteří po ukončení základní vojenské služby budou chtít na vojně zůstat," vysvětlil Tvrdík. Dodal, že dosavadní právní řád to neumožňuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video