Tvrdík opět podal demisi, jde z politiky

  • 768
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podal podruhé demisi. Tentokrát ji označil za nezvratnou. Dopisem se omluvil premiéru Špidlovi a oznámil mu, že odchází z vrcholné politiky. "Nemůžu pracovat na něčem, čemu nevěřím," řekl Tvrdík BBC.

Premiér vyjádřil nad zprávou lítost. "Pan ministr mi sdělil, že i přes naši vzájemnou dopolední dohodu odchází z funkce ministra obrany, z funkce poslance a rezignuje i na funkci ve vedení ČSSD. Rozhodnutí Jaroslava Tvrdíka beru na vědomí a doporučím prezidentu republiky rezignaci Jaroslava Tvrdíka přijmout," řekl Vladimír Špidla.

Tvrdík v rezignačním dopisu uvedl, že své další působení v politice považuje z osobních důvodů za vnitřně nehájitelné. "Funkci ministra obrany jsem chápal jako službu této zemi a svoji misi v tomto významu považuji za ukončenou," napsal Tvrdík.

"Život je příliš krátký na to, abych udělal špatný kompromis. A politika je plná špatných kompromisů, které člověka stále posouvají jinam, než by chtěl," řekl rádiu BBC. Narážel na změnu reformy armády, kterou dopoledne odkýval premiérovi.

"Vím, že teď budu vypadat jako hlupák. Ale je lepší vypadat jako hlupák jen jeden den, než několik let... Vracím se do normálního života," uzavřel Tvrdík. Zůstane jen členem ČSSD.

DÁLE ČTĚTE

Demise

Tvrdík rezignoval, reforma armády stojí

Rozhovor Tvrdík: Nejsem přece Kavan
Ohlasy KSČM demisi vítá, ODS pochybuje
Glosa Tvrdík! A co Špidla?

Tvrdík dopoledne Špidlovi kývnul a demisi stáhnul
Tvrdík poprvé rezignoval ve čtvrtek, protože dostal kvůli reformě veřejných financí méně peněz na armádu. Druhý den se ale premiérem nechal přesvědčit, aby pokračoval.

"Obrovský tlak z armády mě donutil znovu sednout s předsedou vlády, zamyslet se nad novými východisky a pokusit se vrátit reformu armády o dva roky zpět a začít znovu," řekl Tvrdík rádiu BBC.

ANKETA iDNES

Je dobře, že Jaroslav Tvrdík
odešel z politiky?

Po dohodě s premiérem Vladimírem Špidlou tak Tvrdík před polednem oznámil, že demisi stahuje.

"Po domluvě s panem premiérem stahuji svoji rezignaci," řekl na brífinku po jednání se Špidlou. "Je legitimní přijmout nové zadání."

Demisi vrátil do hry Hrad

Těsně před druhou Tvrdíkovou demisí oznámil Hrad, že prezident Václav Klaus trvá na doručení demise, protože Ústava nezná její stažení.

Stanovisko prezidenta se opírá především o formální akt, který Tvrdík neoddiskutovatelně učinil: podal písemně demisi.

"Ústava mluví jasně. Premiér je pouze prostředníkem, který o demisi nerozhoduje. Jeho povinností je doručit ji na Hrad se svým stanoviskem, či bez něj," řekl iDNES ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

"Ústava stažení demise nezná. Předpokládáme, že demise se podává vážně a po zralé úvaze. Teď je na prezidentovi, aby o ní rozhodl," dodal.

Veškerá další jednání o odstoupení ministra přísluší vést pouze prezidentu republiky, míní Hrad.

Tvrdík nevzal nižší rozpočet, ještě nižší přijal
Stažení demise bylo překvapivé. Původně ji totiž podal kvůli tomu, že dostal nižší rozpočet než 2,2 procenta hrubého domácího produktu, k němuž se Česko zavázalo Severoatlantické alianci, a navíc nedostal záruku výdajů na alespoň pět let.

Ministr financí Sobotka mu tehdy přislíbil do rozpočtu 2,05 procenta domácího produktu. 

Po jednáních s premiérem dostal Tvrdík nově jen příslib, že peníze pro armádu neklesnou během dalších pěti let. Armáda ale měla dostat ještě méně peněz: 1,9 procenta HDP.

"Ministru obrany jsem uložil přepracovat do tří měsíců reformu ozbrojených sil na finanční rámec 1,9 % HDP a to po konzultaci se členy kabinetu," uvedl dále Špidla.

"Ministr Tvrdík zadání přijal a návrh své rezignace stáhnul. Zároveň mne informoval, že se vzdá poslaneckého mandátu tak, aby se plně mohl věnovat práci na ministerstvu a ve vládě," doplnil premiér.

"Nevidím žádné důvody pro to, aby pan ministr Tvrdík dále nepůsobil ve vládě," dodal.

Tvrdíka-poslance nahradí Jičínský
Tvrdíka, který se rozhodl vzdát se poslaneckého mandátu, by měl ve sněmovně nahradit bývalý mnohaletý poslanec Zdeněk Jičínský.

Pokud by ale Jičínský nechtěl za Tvrdíka nastoupit, je dalším náhradníkem exposlankyně Jana Volfová, píše ČTK s odvoláním na představitele organizace ČSSD v kraji Vysočina. Tam Tvrdík loni kandidoval.

Jičínský a Volfová patří k nejznámějším sociálnědemokratickým politikům. Oba, a zejména Volfová, jsou považováni za stoupence expředsedy ČSSD Miloše Zemana.

Čtyřiasedmdesátiletý Jičínský byl už počátkem 90. let místopředsedou československého parlamentu. Ve sněmovně působil v letech 1996 až 2002. Loni se do sněmovny z obtížně volitelného místa nedostal.

DOKUMENT - Rezignační dopis Jaroslava Tvrdíka

Vážený pane předsedo vlády,

dovolte mi, abych se Vám omluvil, ale po poradě s rodinou a nejbližšími spolupracovníky Vás žádám, abyste demisi podanou pod čj. 3316/2003-8764 považoval stále za platnou.

Současně Vám sděluji, že jsem se rozhodl rezignovat na poslanecký mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, na funkce ve vedení ČSSD a odejít z vrcholové politiky.

Prosím Vás, abyste všechny mé výše popsané kroky považoval za nevratné.

Vážím si Vás a vím, že svým rozhodnutím Vám způsobuji další komplikace v již tak nelehké situaci, ale své další působení v politice z osobních důvodů nadále nepovažuji za vnitřně hájitelné. Funkci ministra obrany jsem chápal jako službu této zemi a svoji "misi" v tomto významu považuji za ukončenou.

Za svoje rozhodnutí a způsobené komplikace se Vám upřímně omlouvám. Vám i vládním kolegům přeji mnoho pracovních i osobních úspěchů.

Děkuji za pochopení a s úctou

Jaroslav Tvrdík

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a premiér Vladimír Špidla oznamují novinářům, že Tvrdíkova demise neplatí, 30. května 2003.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a premiér Vladimír Špidla oznamují novinářům, že Tvrdíkova demise neplatí, 30. května 2003.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a premiér Vladimír Špidla oznamují novinářům, že Tvrdíkova demise neplatí, 30. května 2003.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video