Tvrdík: Belgická nabídka je krok zpět

  • 100
Nabídka 24 letadel F-16 z Belgie není podle ministerstva obrany žádnou novinkou. "Resort se jí zabýval už někdy v roce 1997 nebo 1998," řekl na mimořádné tiskové konferenci ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Letadla typu F-16A a F-16B, které Belgie nabízí, jsou podle Tvrdíka stará a nevyhovují ani standardům NATO. "Nebyl by to krok kupředu, ale zpět," dodal.

Ministr bude žádat vysvětlení
Tvrdík považuje zveřejnění belgické nabídky v této době za nešťastný zásah do české vnitřní politiky.

Po svém belgickém kolegovi André Flahautovi bude požadovat vysvětlení nestandardního předání nabídky, která má prý nulovou vypovídací hodnotu. Česká vláda se touto nabídkou ani nehodlá zabývat.

Ministr před novináři spojil zveřejnění nabídky s tím, že už příští týden se bude Senát rozhodovat, zda podpoří nákup 24 stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB.

"Já si myslím, že jste dostatečně inteligentní na to, abyste si na tohle dokázali odpovědět sami. Je to hodně zvláštní způsob prezentace nabídky, která neoficiálně existuje od roku 1997," reagoval Tvrdík na otázku, zda se belgická vláda nepřímo zapojila do lobbování proti nákupu stíhaček gripen Českou republikou.

"Jestliže tak učinila týden před rozhodujícím hlasováním, tak mne to - podobně jako vás - dost udivuje," pokračoval Tvrdík.

Belgie nabízí staré stroje
Ministr obrany řekl, že nabídku ministerstvo obrany skutečně obdrželo a že podle jeho informací byla stejná nabídka doručena 16 dalším adresátům v Česku.

Podle Tvrdíka obsahuje osm řádek o letadlech F-16 a deset stran informací o tom, co je s nimi potřeba dělat v případě modernizace. Součástí nabídky nebyla předpokládaná cena, poznamenal ministr.

Nabídka, kterou obdrželo ministerstvo obrany, má hovořit o 21 letadlech F-16A, tedy nejstarším modelu tohoto stroje, a třech dvoumístných F- 16B. Letadla byla vyřazena ze vzdušných sil v letech 1994 a 1995 a mají nalétáno okolo 3000 letových hodin. O životnosti strojů se nabídka doručená na ministerstvo obrany nezmiňuje.

Nečas: Žádnou nabídku jsem neviděl
Informace o tom, že belgická vláda nabízí České republice dodávky 24 repasovaných nadzvukových stíhacích letounů F-16 z produkce Lockheed Martin za necelých devět miliard korun, se objevily odpoledne.

Podle ČTK o nabídce informoval předseda branného výboru Petr Nečas. "Je to obrovská lež. Zpravodaj ČTK mi zavolal, zda jsem takový dopis dostal. Můj sekretariát to potvrdil. Sám jsem žádnou nabídku neviděl," řekl iDNES Nečas.

Nabídku údajně obdrželi také premiér Miloš Zeman, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

"Vůbec nevím, o čem mluvíte," reagoval na otázku iDNES Cyril Svoboda. "Žádnou nabídku od belgické vlády jsem nedostal ani nemám. Slyším to poprvé," dodal Svoboda.

Nečas tvrdí, že nabídka Belgie nemění jeho názor, že v tuto chvíli by česká armáda měla plnit spíše jiné priority než nadzvuková letadla. "Pokládám nabídku za irelevantní," řekl Českému rozhlasu.

Letadla F-16 by armáda měla dříve
Česká vláda již schválila nákup 24 nových stíhaček Gripen z produkce BAE Systems-Saab za zhruba 60 miliard korun.

Nabídku odsouhlasili též poslanci a nyní čeká na přijetí Senátem. První letoun mají vzdušné síly získat přibližně dva roky po vstupu kontraktu v účinnost.

První letoun F-16, jehož cena má být podle zjištění ČTK 12 milionů eur (asi 370 milionů korun), by mohl být dodán osm měsíců po případném podpisu kontraktu s belgickou stranou.

Poté by každý měsíc země obdržela další letoun až do uvedeného konečného počtu.

Stíhačky chceme, řekli poslanci

Belgie offsety nenabízí
Šest těchto strojů F-16 je v letuschopném stavu a mají nalétáno průměrně tři tisíce hodin. Zbylých 18 letadel je od let 1994 a 1995 uloženo po částech ve skladech. Belgie je většinou obdržela na přelomu 70. a 80. let, ale mají být vybaveny technologiemi 90. let.

Cena zahrnuje sestavení letadel, transfer, náhradní díly, včetně šesti kompletních motorů a výcvik pilotů a pomocného personálu.

Jednomístných je 21 letounů a tři jsou dvoumístné. Belgické společnosti S.A.B.C.A. a Techspace Aero, které by obchod zprostředkovaly, nenabízí v základní nabídce offsetové programy, na rozdíl od BAE.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video