Tvrdá lekce pro Černín

Chválabohu, "kubánská rezoluce je vítězně za námi" a Černínský palác si může oddechnout. To, co se kolem rezoluce událo, spíše než o Kubě vypovídá o naší diplomacii. A je to tvrdá lekce. "Lžeme, nelze nám úplně věřit. Něco slíbíme, vzápětí to nedodržíme." Tato ostrá slova pronesl na adresu naší diplomacie před několika dny Václav Havel. A myslel tím Černínský palác a jeho přípravu letošní rezoluce. I Kavanův náměstek a předkladatel rezoluce Martin Palouš připustil, že kolem návrhu zkraty byly. O co však konkrétně šlo, ani on neřekl.

Nejde ani tak o původní návrh českého znění rezoluce, obsahující kritiku amerického embarga. Ta tak rozhořčila Washington, že jeho šéfdiplomat Colin Powell osobně tlumočil své znepokojení Václavu Havlovi.

Přitom Praha není první, kdo kritizuje americké embargo. Země Evropské unie a Kanada, jinak věrní alianční spojenci Ameriky, to dělají již řadu let. Ani Bushovi republikáni nejsou v této záležitosti zajedno. A leckteří američtí byznysmeni si stěžují, že s embargem jim uniká kšeft na nedalekém karibském ostrově, kde je už teď nahradila evropská či kanadská konkurence.

Ti všichni se svými názory netají a otevřeně je obhajují. Jim ministr Powell nevolá. Jejich názory zřejmě respektuje.

Jde tedy o formu, jakou se to Američané od Prahy dověděli. A z Havlova příkrého, i když poněkud zamlženého vyjádření minimálně vyplývá, že úplně "košer" to nebylo. Někde nastal zkrat.

Ženevská rezoluce sice skončila kompromisem, ale pachuť ostrých slov zůstala.

Je to jako bajka od La Fontainea. Má poučný, možná moralistní závěr. Chceš-li mít spojence, musí ti věřit. A zklamal-li jsi jednou, nezklameš podruhé?

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video