Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

TV3 se přestěhuje na kabel a satelit

  18:05aktualizováno  18:05
Čtyři hodiny před Štědrým dnem, v neděli 23. prosince ve 20 hodin, se v kabelových rozvodech a na satelitu opět objeví signál společnosti TV3, a.s. Nebude jej ale přebírat společnost RTV Galaxie Martina Kindernaye, který podle rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zřejmě v lednu přijde o licenci na šíření programu stanice TV3 přes pozemní vysílače.

Kindernayova firma nemá s TV3, a.s., uzavřenu smlouvu. Nesmí proto přebírat její vysílání, ačkoli jí to ukládají licenční podmínky.

Akciová společnost TV3 a její investor EMV se rozhodli obnovit vysílání na základě informací z jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. RRTV požaduje, aby TV3, a.s., na kabelu a satelitu vysílala v souladu s přidělenou registrací, tzn. program, který vychází v tisku.

Kindernay prohlásil, že jeho RTV Galaxie je připravena program akciové společnosti TV3, a.s., v souladu s licenčními podmínkami opět šířit v rámci svého pozemního vysílání v Praze a Hradci Králové, a proto ji znovu vyzve k podpisu smlouvy.

Zatím vysílá RTV Galaxie metropolitní program a v době, kdy má přebírat program dodaný akciovou společností TV3, vysílá titulek, který oznamuje, že firma program nedodala.

Kindernay přijde o licenci
Ve středu 19. prosince Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odebrala společnosti RTV Galaxie, kterou vlastní Martin Kindernay, licence pro pozemní vysílání televize TV3 v Praze a Hradci Králové. Kindernay už v úterý řekl, že pokud o licenci přijde, jeho RTV Galaxie se obrátí na soud. TV3 tak bude až do rozhodnutí soudu normálně vysílat dál, vysvětlil.

Mluvčí rady Pavel Barák zpravodaji TVD upřesnil, že text rozhodnutí o odebrání licence radní definitivně schválí 8. ledna. Je to podle něj už jen formální záležitost. Teprve pak rozhodnutí obdrží majitel licence. Barák potvrdil, že je možné v určité lhůtě podat opravný prostředek, tedy obrátit se na soud.

Pro odebrání licence muselo hlasovat nejméně 9 z 12 člennů rady. Důvodem bylo hrubé porušení licenčních podmínek.

Rada může poskytnout uvolněné frekvence třeba na dokrytí signálu jiné televize nebo na ně vypsat výběrové řízení. Pokud by je vypsala, podle informací serveru RadioTV by se ho zúčastnili i někteří současní provozovatelé televizního vysílání v České republice a na Slovensku.

PONDĚLÍ 17. prosince
Vysílače televizní stanice TV3 jsou připraveny zahájit vysílání. Nejdříve však musí společnost RTV Galaxie, která drží licenci na její vysílání, připravit celodenní program. Záleží také na tom, jak o TV3 rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. "Vysílače můžeme okamžitě zprovoznit, ale čekáme na rozhodnutí rady," řekl v pondělí technický ředitel RTV Galaxie Roman Balada.

Podle Balady vysílá dnes Kindernayova televize na 46. kanálu Hradec Králové a 28. kanálu Praha. "V současné době nešíříme program jinými vysílači, ač máme k dispozici techniku. Černou obrazovku sice považujeme za program, který by divák neměl vidět, ale plníme tak pouze licenční podmínky," dodal Balada.

Televize představila svůj program
Martin Kindernay a jeho společnost RTV Galaxie v pondělí představili připravovaný program své televize. Diváky se budou snažit zaujmout především přenosy z kanadsko-americké Národní hokejové ligy (NHL) a z německé fotbalové ligy.

Dosud však není jisté, jak se k tomu postaví Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a zda schválí změnu názvu z TV3 na Galaxie. "RTV Galaxie už získala zahraničního investora z Bruselu," řekl Kindernay. Investor dosud půjčil na novou televizi 30 milionů korun a má zájem investovat i nadále. Rada by o TV3 měla jednat v úterý.

Programové schéma TV3

V programovém schématu Galaxie je v lednu 11 přenosů z NHL, v letošním ročníku má být odvysíláno 55 zápasů. Televize slibuje také vybrané zápasy německé fotbalové ligy, anglická pohárová utkání a vybrané přátelské zápasy anglické reprezentace. Galaxie chce uvádět také regionální zpravodajství Pražský Expres, filmy a seriály.

Kindernay je ve sporu se společností TV3 a. s., která donedávna pro jeho televizi zajišťovala programy, a s jejími americkými investory z firmy EMV. Kindernay dnes prohlašoval, že vinu nenese on, ale druhá strana, která požaduje pouze stoprocentní vstup do RTV Galaxie. "To ale není vstup, to je prodej společnosti," poznamenal k tomu Kindernay s tím, že po nalezení belgického investora není stoprocentní vstup ani možný.

Nyní vysílá RTV Galaxie metropolitní program a v době, kdy má přebírat program TV3 a. s., je na obrazovce titulek, který oznamuje, že TV3 a. s. program nedodala.

Žádost Kindernaye o změnu podmínek licence
Kindernay v pondělí oznámil, že jeho firma opět žádá radu o zrušení podmínky licence, podle které musí program jeho stanici dodávat pouze TV3 a. s.. Takový návrh už RTV Galaxie jednou podala, poté ho vzala zpět.

Rada se má v úterý zabývat také otázkou přerušení vysílání ze strany TV3 a. s. bez předchozího souhlasu rady. Měla by také udělit satelitní registraci společnosti RTV Galaxie.

Zároveň Kindernay uvedl, že radě podal novou žádost o změnu licenčních podmínek tak, aby Galaxie nemusela přebírat program TV3 a. s.. Program televize totiž podle licenčních podmínek sestává z metropolitního vysílání RTV Galaxie a programu TV3 a. s., který má RTV Galaxie v nezměněné podobě šířit.

O budoucnosti rozhodne rada
Zásadní rozhodnutí o sporu v televizi TV3 by mohla rada učinit v úterý. Dopoledne by měla vyslechnout obě strany a očekává se i uzavření správních řízení s RTV Galaxií kvůli ztrátě kontroly nad vysíláním a s TV3 a. s. kvůli neoprávněnému vysílání.

Kindernay se nedomnívá, že by mohl přijít o licenci, protože RTV Galaxie obnovila kontrolu nad vysíláním, dodržuje mediální zákon a naplňuje podmínky licence.

TV3 by se také měla přejmenovat na Galaxii. Značku Galaxie RTV Galaxie koupila od CET 21 za částku, kterou Kindernay nespecifikoval. O změně názvu by podle Kindernaye mohla rada jednat také už v úterý.

Kindernay přerušil vysílání z technických důvodů počátkem listopadu na 30 dní a obnovil ho 5. prosince. Servisní společnost TV3 a. s. přitom do konce listopadu vysílala běžný program, který pak nahradila titulkem. Ten oznamoval, že firma je na základě rozhodnutí rady nucena vysílání přerušit. Rada totiž označila vysílání TV3 a. s. za neoprávněné.

Kindernay přenechá 34 procent RTV Galaxie belgickému investorovi

Vlastník RTV Galaxie, která drží licenci na vysílání TV3, Martin Kindernay chce přenechat 34 procent akcií belgické společnosti. Firma se sídlem v Bruselu, kterou Kindernay zatím nejmenoval, mu půjčila asi 30 milionů korun na rozjezd televize poté, co 5. listopadu Kindernay přerušil na 30 dní vysílání.

Žádost o převod podílu už Kindernay podal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a ta by o ní mohla rozhodnout na úterním zasedání.

Kindernay přitom uvedl, že je stále připraven jednat s původním investorem společností EMV. Žádost EMV o 100procentní vstup však považuje Kindernay za prodej licence, který pro něj není přijatelný.

Do televize totiž už musel investovat prostředky, které získal od belgického investora. Kindernay připustil možnost dohody s EMV ještě během jednání rady tak, že by se rada v úterý mohla zabývat převodem podílu jak na belgického investora, tak na EMV.

Ta ale dopisem radě oznámila, že nabízí smírné řešení sporu s Kindernayem nejpozději do úterý. "Pokud se EMV s Kindernayem nedohodne do úterý, ukončí veškeré další pokusy o nalezení smírného řešení a předá celou věc právním zástupcům," řekl mluvčí TV3 a. s. Jiří Hrabovský. Právníci by pak měli vymáhat náhradu škody způsobenou protiprávním jednáním Martina Kindernaye a nesprávným úředním postupem rady, včetně uplatnění nároku vůči českému státu podle příslušné dohody o ochraně investic.

"EMV však vyčká, jak bude Kindernay postupovat, až do úterka, protože nechce jednat ukvapeně a jakýmkoli způsobem zabránit nebo ztížit dosažení smírného řešení, které může přijít i v poslední den ultimáta nebo přímo na zasedání rady," dodal Hrabovský.

Řešením je přitom pro EMV především převod akcií RTV Galaxie, která je držitelem licence na vysílání TV3, z Martina Kindernaye na EMV. Investor však nevylučuje ani jiné řešení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Oslavy vzniku Československa na Václavském náměstí v Praze (28. října 1918)
Narozeniny za stovky milionů. Česko příští rok oslaví kulaté výročí

Prezidentský vlak, návrat Slovanské epopeje na výsluní, oslavy v ulicích a nesčetně výstav plných dříve neviděných exponátů. Česko příští rok oslaví hned tři...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Volby 2017 na iDNES.cz
ON-LINE REPORTÁŽ: Volby do Poslanecké sněmovny

Dostane se do Poslanecké sněmovny nějaká nová strana? Kdo se stane vítězem? A jaká bude letos volební účast? Sledujte on-line reportáž na iDNES.cz.  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONT-END VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.