Zaevidování žadatelů mělo jít hladce přes nový počítačový program. Jenže nejde, tvrdí úředníci. Na řadu proto přišly opět papírové formuláře. Ilustrační foto

Zaevidování žadatelů mělo jít hladce přes nový počítačový program. Jenže nejde, tvrdí úředníci. Na řadu proto přišly opět papírové formuláře. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tužky, papíry a pevné nervy. Programy úřadu práce povětšinou nefungují

  • 480
Pracovníci úřadů práce přestali věřit, že se do dubna podaří vyřešit chyby v počítačových programech, skrze které vyplácejí dávky a podporu v nezaměstnanosti. Až na výjimky podle některých software stále nefunguje a za dva měsíce se situace neobrátila k lepšímu.

"Problémy bohužel přetrvávají a stále nejsou vytvořeny standardní podmínky pro zaměstnance úřadů práce," řekl iDNES.cz Vlastimil Neuman, předseda Podnikového výboru Úřadů práce ČR, který sdružuje 25 odborových organizací.

Zaměstnanci upozorňují opakovaně na problémy s počítačovými programy. "Například v celé politice zaměstnanosti byl k 28. únoru funkční jediný nástroj. Absolutně nefungují u agendových aplikací veřejně prospěšné práce, rekvalifikace, poradenství nebo příspěvky na chráněné dílny," vyjmenoval Neuman.

iDNES.cz v úterý požádal o vyjádření ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s tím, jaké konkrétní chyby již byly z počítačových programů odstraněny. Resort se zatím k problematice nevyjádřil. V úterý jen poslal tiskové prohlášení, kde odmítá, že by výplaty dávek doprovázely chyby.

"K 28. únoru byly prostřednictvím jednotného výplatního místa vyplaceny všechny dávky (tj. 1 725 317 dávek) v celkovém objemu 6 024 217 212,15 Kč. V průběhu zpracování dat k výplatě v průběhu února nenastaly žádné vážnější komplikace, technické problémy, které se objevily, byly průběžně odstraňovány," stojí v prohlášení.

Kde se vzaly problémy

Systém vyplácení dávek změnila od ledna 2012 reforma ministra práce Jaromíra Drábka. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí nyní úřady práce. Převzaly agendu od radnic a s ní podle ČTK asi 1 660 úředníků. Hlavní potíže, které podle odborů nastaly ve vyplácení dávek i podpory v nezaměstnanosti, souvisejí s počítačovými programy a jejich nefunkčností.

Program má počítat, nahrazují jej kalkulačky

Neuman je zaměstnán na českokrumlovském úřadu práce a momentálně je v podstatě jediným, kdo o problému hovoří bez podmínky anonymity. Další zaměstnanci, které iDNES.cz oslovil, situaci popsali pouze pod podmínkou, že jejich jméno nezveřejníme. Bojí se o místo, protože mají zákaz hovořit s novináři a situaci ventilovat vně úřadu.

Podle jednoho z pracovníků například u nezaměstnaných stále nelze do nového programu zadat číslo občanského průkazu, vzdělání nebo národnost.

"Systém se zlepšil v tom, že podporu v nezaměstnanosti již lze vypočítat v případech, které jsou jednoduché. Tedy takových, kdy uchazeč v posledních dvou letech pracoval nejméně 12 měsíců a doložil to v evidenci. Pokud je to ale komplikovanější, tak to program nevypočítá a musíme to dělat ručně. A těch druhých případů je strašně moc," popsal jeden z úředníků.

Redakce má také k dispozici dopis, ve kterém zaměstnanci jednoho z úřadů na severu Čech sepsali všechny nedostatky systému, uvádějí jich na tři desítky.

Úředníci proto sahají po tužce, papíru a kalkulačce. Právě používání tužky a papíru poradil jejich nadřízeným 26. ledna interním dopisem ředitel odboru koncepcí trhu práce MPSV Štefan Duháň. "Musíme si otevřít starý program, vypsat si na kus papíru historii zaměstnání dotyčného uchazeče. Pak si otevřeme novou aplikaci a opakovaně to zadáme," popsal Neuman.

Ministerstvo: Stovky dávek se zpozdily, únor přesto máme vyplacen

Podle oslovených pracovníků úřadu práce se díky papíru, tužce a také přesčasům problémy téměř netýkají klientů. Na konci ledna i února se přitom místy dávky zpozdily a někteří lidé kvůli tomu měli existenční problém. Například matky z brněnského azylového domu. (O lednové situaci v azylovém domě čtěte tady.)

MPSV připouští, že ke zpožďování některých plateb došlo také v únoru. "K asi nejzávažnějším komplikacím patřilo pozdržení výplaty několika set dávek zasílaných prostřednictvím složenek, které obsahovaly chybné údaje. Tento nedostatek byl odstraněn, tyto dávky již také byly zaslány k výplatě," popsala mluvčí resortu Viktorie Plívová. Český rozhlas ve čtvrtek uvedl, že na peníze čekají stále stovky lidí například z Ostravska nebo Kutnohorska.

MPSV již deklarovalo, že chyby v procesu vyplácení sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti budou odstraněny do konce března. Pokud se tak nestane, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) v polovině února sdělil, že zváží rezignaci. (Více o vyvození odpovědnosti ministra čtěte tady.)

Část úředníků nápravě do měsíce už přestalo věřit. Potvrzuje to ústy odborů Neuman. "Jsme přesvědčeni, že termín není reálný, protože těch chyb je tolik, že řada dílčích modulů aplikací ani nezačala fungovat." Podle něj se dílčí problémy od letošního ledna podařilo odstranit. "Pak se ale objevily další chyby, které vrací část oblastí o krok nazpátek."

Odbory proto napříč Českou republikou sepsaly závady do osmnáctistránkového materiálu. "Jsou  v něm popsány konkrétní situace, kterými chceme prokázat problémy, se kterými se tisíce zaměstnanců potýkají každý den," popsal Neuman.

Zprávu hodlají odboráři předložit pracovní skupině, v níž je sedm zástupců ministerstva a Úřadu práce ČR a sedm zástupců odborového podnikového výboru. Budou také žádat předložení konkrétního harmonogramu odstraňování chyb. Jednání se bude konat v pátek. Do té doby odbory zprávu nechtějí zveřejňovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video