Předseda Evropské rady Donald Tusk na summitu EU s lucemburským premiérem...

Předseda Evropské rady Donald Tusk na summitu EU s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. (9.3. 2017) | foto: Reuters

Tusk zůstává v čele Evropské rady. Diktát Berlína, zlobí se polská vláda

  • 330
Země Evropské unie na summitu v Bruselu ve čtvrtek rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Proti Tuskově pokračování ve funkci ostře vystupovala polská vláda premiérky Beaty Szydlové. Polský ministr zahraničí označil Tuskovo znovuzvolení za diktát Berlína. Podle Kaczyńského EU porušila pravidla volby.

„Evropská rada rozhodla o zvolení Donalda Tuska předsedou pro další funkční období. Proti bylo jen Polsko,“ napsal na twitteru také český premiér.

09.března 2017 v 16:52, příspěvek archivován: 09.března 2017 v 17:00

Evropská rada rozhodla o zvolení Donalda Tuska předsedou ER pro další funkční období. Proti bylo jen Polsko. #EUCO

„Tuska podpořilo 27 členských států EU, proti bylo pouze osamocené Polsko, které volbu využilo k vnitropolitickým hrám a vyřizování účtů,“ napsal na Twitteru zpravodaj Českého rozhlasu Filip Harzer.

Polská vláda navrhla vlastního kandidáta - europoslance Jacka Saryusze-Wolského - a varovala, že by nemusela souhlasit s celými závěry dnešní vrcholné schůzky. Premiérka Beata Szydlová tuto hrozbu skutečně na jednání rady zmínila, dění v jednacím sále to však zatím příliš neovlivnilo.

Předsedu vlády Bohuslava Sobotku znovuzvolení Tuska potěšilo. „Donald Tusk odvedl v uplynulých dvou a půl letech velmi dobrou práci. Byl nestranným předsedou, který byl schopen hledat kompromis mezi členskými státy, a to i v krizových dobách,“ uvedl ve čtvrtek premiér. „Pro ČR je to určitě dobrá zpráva, v čele EU bude i nadále stát člověk z našeho regionu, který rozumí pozicím středoevropských zemí,“ dodal Sobotka.

Unie se podřizuje „diktátu Berlína“

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru se serverem wpolityce.pl označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje „diktátu Berlína“.

Podle předsedy vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského byla porušena pravidla volby vrcholných unijních činitelů a výsledek hlasování ukazuje, že Unie je ovládána Německem. Myšlenka, že by Polsko unii opustilo, je ale podle Kaczyńského nesmysl.

Polský konzervativní kabinet Tuska tvrdě kritizuje. Premiérka Beata Szydlová tvrdí, že Tusk, který má blízké vztahy s centristickou opozicí, několikrát porušil svůj „evropský mandát“, když se zapojil do „vyhrocených“ sporů na národní úrovni. V dopise ostatním účastníkům summitu jej dokonce obvinila z pokusu o svržení polské vlády neparlamentní cestou.

Podle Kaczyńského nerespektovali unijní vůdci na summitu v Bruselu pravidlo, že při volbě vrcholných představitelů unie by tito činitelé měli mít podporu své domovské země.

Szydlová obcházela před volbou premiéry

Beáta Szydlová byla údajně jediná, která se k otázce prodloužení mandátu předsedy Evropské rady obšírněji vyjádřila. Zopakovala však jen dřívější argumenty z dopisu, který už dříve zaslala představitelům zemí EU. Celá procedura ve čtvrtek trvala zhruba půl hodiny.

Szydlová se ještě před hlasováním setkala s některými premiéry. Mluvčí polské vládní strany Právo a spravedlnost Beata Mazureková uvedla, že rozhodnutí nevěstí pro Evropu nic dobrého.

Tuskovi začne druhé funkční období v květnu a vrcholné unijní schůzky bude řídit až do konce listopadu 2019. Podle unijních smluv může být předsedou Evropské rady jen dvě funkční období.

Tusk, který byl sedm let polským premiérem, začal summity Evropské unie poprvé řídit v prosinci 2014, kdy ve funkci nahradil Hermana Van Rompuye. „Unijní prezident“, jak bývá funkce někdy označována, řídí jednání summitů a určuje jejich agendu. Zastupuje také unii navenek. Měl by pomáhat při hledání shody mezi členskými státy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video