Uprchlíci připlouvají na řecký Lesbos. Na přeplněném člunu vypluli z Turecka...

Uprchlíci připlouvají na řecký Lesbos. Na přeplněném člunu vypluli z Turecka (25. září 2015). | foto: Reuters

Turkům dejme měsíc na zastavení migrantů, má Sobotka mandát od vlády

  • 132
Turecko by podle české vlády mělo dostat už jen několik týdnů na to, aby splnilo dohody a dokázalo zastavit proud migrantů do Evropy. Pokud se v polovině března příliv migrantů nezmírní, bude třeba vytyčit novou hranici, kde bude nutné migranty zastavit, vyplývá z mandátu premiéra Bohuslava Sobotky pro čtvrteční summit v Bruselu.

„V tuto chvíli podporujeme dohodu s Tureckem. Na druhou stranu, pokud Turci tu dohodu nezačnou plnit během následujících několika málo týdnů, nemá cenu čekat další měsíce. Buď uvidíme jasný pokles počtu přicházejících v následujících dvou třech týdnech, nebo budeme muset hledat jinou cestu,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Turecko, jak řekl, dostalo od Česka vše, co chtělo, je proto nutné, aby začalo plnit závazky.

Uprchlická krize

Česko pro případ, že Turecko své závazky nesplní, slíbilo Bulharsku pomoc podobnou té, kterou už nyní poskytuje Makedonii. V polovině března se bude konat další summit unie.

„Je třeba už teď realisticky uvažovat o záložních řešeních, kdyby se Turecku nepodařilo migrační proud zpomalit,“ řekl po jednání vlády předseda vlády a ČSSD Sobotka.

Země takzvané visegrádské čtyřky - Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko - se v pondělí na summitu v Praze za účasti politických špiček Makedonie a Bulharska shodly, že právě tyto dvě země by měla Evropská unie více podpořit a kdyby dohoda s Tureckem selhala, mohl by být nasazen záložní plán - střežení severní hranice Řecka, tedy řecko-makedonské hranice (více o summitu V4 zde).

Ministři kývli na 15 milionů Turecku na pomoc Syřanům prchajícím z Aleppa

Ministři české vlády ve středu také schválili poskytnutí humanitárního příspěvku ve výši patnáct milionů korun na pomoc syrským uprchlíkům, kteří prchají z oblasti syrského Aleppa, kde zuří válka.

„Peníze budou poskytnuty Turecku, které tyto uprchlíky přijímá a poskytuje jim humanitární a asistenční služby. Považuji za důležité, aby naše pomoc v rámci migrační krize směřovala přímo do zasažených oblastí a míst, kde k válečným bojům dochází,“ uvedl premiér Sobotka.

„Příspěvek turecké vládě je naší další pomocí, kterou navazujeme na dárcovskou konferenci v Londýně, kde ČR přislíbila pomoc ve výši 170 milionů korun. Tyto peníze půjdou na humanitární a zdravotní programy pro syrské uprchlíky přímo v zemích nejblíže Sýrii, tedy v Turecku, Libanonu a Jordánsku,“ dodal předseda české vlády.

Dohoda s Británií se nemají týkat Čechů, kteří tam již pracují

Vláda se také dohodla, že součástí premiérova mandátu bude i to, co již v úterý od Sobotky slyšel předseda Evropské rady Donald Tusk.

Pro Česko je nepřijatelné, aby se změny požadované Velkou Británií v navrhované dohodě s Evropskou unií před referendem o setrvání či odchodu z Evropské unie dotkly také lidí, kteří již v zemi nyní pracují.

„Nechceme a nemůžeme připustit, aby se změny okamžitě dotkly lidí, kteří pracují ve Velké Británii. Musí být jasné, že se týkají jen těch, kdo nově přijdou,“ uvedl Prouza.

Nepřijatelné by podle Prouzy byla některá pravidla nejen pro střední Evropu, ale i pro pobaltské země, Bulharsko, Rumunsko, Španělsko a Itálii. Sobotka v úterý telefonicky hovořil s britským premiérem Cameronem a výhrady visegrádské skupiny mu tlumočil.

„Není možné, abychom ze dne na den změnili pravidla lidem, kteří v Británii pracují, plní si veškeré povinnosti a platí do sociálního systému,“ řekl Prouza. „Udělali jsme řadu kompromisů pro to, abychom Británii v EU udrželi,“ uvedl. Podle české vlády je proto nyní také na Velké Británii, aby se ve své pozici posunula.

„Problémy se týkají parametrů zásahů do sociálních systémů, konkrétně se nás týká otázka dětských přídavků a jedná se nám o přesné nastavení parametrů, pokud jde o záchrannou brzdu, kterou by mohly použít země z hlediska určitého typu sociálních dávek, pokud by se ocitly pod silným tlakem ekonomické migrace,“ uvedl český premiér v úterý po setkání s Tuskem (více zde).

„Jsme připraveni postupovat na summitu Evropské unie tak, abychom dosáhli dohody,“ řekl premiér Sobotka po středečním jednání vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video