Tam, kde se po kavkazských pastvinách nyní prohánějí ovce, by se v budoucnu

Tam, kde se po kavkazských pastvinách nyní prohánějí ovce, by se v budoucnu mohli prohánět lyžaři. | foto: Profimedia.cz

Na lyže do Čečny, za sluncem ke Kaspiku. Z Kavkazu má být ráj turistů

  • 6
Rusko se už roky snaží potřít etnické a náboženské separatistické tendence na Kavkaze, které jdou ruku v ruce s terorismem. Po desetiletích, kdy se situaci pokoušela Moskva řešit zbraněmi a tanky, nyní přichází s úplně jiným způsobem.

Rusko se do chudého a částečně zapomenutého koutu na rozhraní Evropy a Asie snaží přivést peníze a práci. V celém severokavkazském regionu má v plánu postavit sedm lyžařských resortů v ceně rovnající se osmnácti miliardám amerických dolarů a tři přímořská letoviska za 4,6 miliardy, napsal list The Washington Post.

Nádherná příroda kavkazských vrcholů a přívětivého pobřeží Černého i Kaspického moře k tomu vlastně vybízí. Skeptici si však myslí svoje. Vzhledem k tomu, že jen letos zahynulo v oblasti násilnou smrtí na 574 lidí, nejsou jejich námitky úplně bezpředmětné. Kavkaz díky krvavým válkám vstoupil do obecného povědomí jako místo, kde si západní turista nemůže být jist životem. Přispěl k tomu i incident z loňského roku, kdy teroristé zabili tři ruské turisty během zdolávání Elbrusu, nejvyšší hory pohoří a vlastně i celé Evropy.

Zda bude projekt úspěšný, závisí do velké míry i na tom, zda se Rusku podaří úspěšně uspořádat zimní olympijské hry v Soči v roce 2014. Narušit se je mohou pokusit jak islámští radikálové, tak některé z nepřeberného množství etnických skupin žádajících uznání. Přímo v oblasti Soči se o slovo mohou hlásit i Čerkesové, kteří po Rusku chtějí, aby uznalo, že se ještě za éry cara stali obětmi genocidy.

Ideu rozvoje turismu na severním Kavkazu podporují snad všichni současní vládnoucí ruští politici s Vladimirem Putinem v čele. Krom dostatku peněz poskytli regionu i přední experty. Osloven byl i Gernot Leitner, rakouský architekt, který je zároveň vášnivým lyžařem.

Lepší než rakouské Alpy

"Jenom Skalisté hory v USA se mohou Kavkazu rovnat," popisuje Leitner. Na Kavkaze strávil dny lyžováním a vybíral nejvhodnější místa pro nové sjezdovky a hotely. Jak podotýká americký deník, Leitner básnil o Kavkazu z hlediska geografického, nikoli o jeho zázemí. To nabízí je křivolaké cestičky a několik málo hotelů. "Jednou to ale bude krásné, věřím tomu," nešetří optimismem rakouský architekt.

Kavkazská romantika

Americký deník The Washington Post pro přiblížení megalomanských plánů až romanticky popisuje, jak vypadá kavkazská každodennost nyní: "K nejbližšímu letišti do města Minerálnyje Vody je to přes 125 mil po cestě, která vede muslimskými i křesťanskými vesničkami. Dopravu tu zastavují stáda krav a koní vracejících se z večerní pastvy. Poslední dny podzimu tu staré ženy tráví před polorozbořenými zdmi svých obydlí a nasávají poslední teplé paprsky. Dřevo je nasekáno, seno sklizeno, zima může přijít. Lidé podél cest prodávají dýně, sklenice medu, nakládané ovoce i houby a speciální mentolový sirup proti chřipce."

Postavit na Kavkaze moderní resort potrvá několik let. Nové cesty, zavedení elektřiny, kanalizační sítě, letiště a také vyškolení spolehlivých pracovníků v oboru. Navíc zatím neexistuje spolehlivá poptávka po službách. Podle Leitnera však už v roce 2020 bude v Rusku 20 procent obyvatel hlásících se ke střední třídě. "A to znamená, že tu bude 30 milionů lidí ochotných utratit peníze na dovolené," vysvětluje.

"Ta nejkrásnější místa budou lepší než v Alpách. Je to těžko k uvěření, ale je to tak," popisuje Leitner dále. Bojí se prý pouze všudypřítomné korupce. "Všechny resort budou ve speciální ekonomické zóně se specifickými právy. Bude tak jednodušší udržet vše pod kontrolou. Mluvíme tady o celonárodním projektu. Když něco podporují všichni ruští pohlaváři, většinou to pak v Rusku funguje," vysvětluje.

Projekt se líbí i představiteli Severokavkazského regionu a exsenátorovi Ahmedu Bilalovi. Předpovídá, že investicí by se mohlo vytvořit na 300 tisíc nových pracovních míst. "A to je to jediné, co zde zajistí bezpečnost," říká.

"Je to pořád jenom Rusko," varují skeptici

Ne všichni jsou však tak nadšení. Bezpečnostní situace na Kavkaze se dlouhodobě zlepšuje. Dokládají to i data ruské Národní protiteroristické rady, podle kterých klesl v oblasti počet teroristických činů z 1 030 v roce 2009 na 365 za loňský rok. Experti však přesto jedním dechem dodávají, že oblast dál potřebuje pevnou strategii, upevnění síly práva a vlády spolu s ekonomickým rozvojem.

Odborník na severokavkazské vztahy Alexej Malašenko je k plánu výstavby resortů skeptický. "Je to pořád součást Ruska. Nedovedu si představit, že by něco takového fungovalo zrovna na Kavkaze. Korupce přichází z Moskvy. Existuje tu určitá spolupráce mezi zkorumpovanými politiky z hlavního města a zkorumpovanými představiteli kavkazských oblastí."

Malašenko to možná vidí příliš pesimisticky. Je ale pravda, že Rusko má s Kavkazem asi příliš velké plány, uzavírá americký deník. "Jaký bude výsledek? Stejná korupce, stejná nezaměstnanost, stejný odpor místních. Kavkaz je problém. Problém navždy," nenechá se zviklat Malašenko.

Oblast Kavkazu je místem nepokojů a střetu kultur odedávna.

Oblast Kavkazu je místem nepokojů a střetu kultur odedávna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video