Otisk lidského těla jde na Turínském plátně vidět nejlépe na negativech

Otisk lidského těla jde na Turínském plátně vidět nejlépe na negativech | foto: Profimedia.cz

Tvář na Turínské plátno otisklo záření při zemětřesení, míní vědci

  • 151
Do záhady obestírající Turínské plátno přibyla další teorie. Italští vědci tvrdí, že proslulá lněná látka může pocházet skutečně z Kristových dob. Otisk lidského těla na ní mohlo způsobit neutronové záření, které v roce 33 po Kristu zřejmě uvolnilo silné zemětřesení v Jeruzalémě.

Záření podle italských vědců mohlo zkreslit i radiokarbonovou metodu datování, na jejímž základě jiní odborníci v roce 1988 uvedli, že tajemné plátno je jen 728 let staré. A tudíž do něj nemohl být po svém ukřižování zabalen Ježíš Kristus, jak mnozí věří.

Turínské plátno

Obrys mužského těla se známkami ukřižování (a krví na samotném plátně) se poprvé vyjevil v roce 1898, kdy látku vyfotografoval právník Secondo Pia. Negativ snímku pak odkryl překvapivý detail s postavou až 180 centimetrů vysokého muže ve věku 35 až 40 let s vousy. Podle křesťanské tradice byl do Turínského plátna zabalen syn Panny Marie krátce po svém ukřižování. Relikvie svůj název získala podle italského města, kde je uchovávána.

Tým vědců z respektované Polytechnické univerzity v Turíně (Politecnico di Torino) tvrdí, že zemětřesení o síle 8.2 v roce 33 po Kristu v Jeruzalémě bylo dostatečně silné na to, aby vyvolalo neutronové záření.

A neutrony pak mohly zapříčinit onen otisk na plátně. Únik radiace podle nich mohl zároveň zvýšit počet izotopů uhlíku, což mohlo ovlivnit výsledky testů pomocí radiokarbonové metody. Novou teorii zveřejnil magazín Meccanica a informují o ní některá zahraniční média, například agentura UPI.

Neutronové záření obvykle vzniká při jaderné fúzi či štěpné jaderné reakci, třeba v reaktorech nebo v urychlovači částic. Italští vědci pod vedením profesora Alberta Carpinteriho se domnívají, že jeho zdrojem mohou být i zemětřesením vyvolané rázové vlny v zemské kúře.

I jiní vědci už v minulosti zmiňovali možnost, že za záhadným otiskem na plátně může být neutronové záření. Neměli po ruce nicméně důvěryhodné vysvětlení, co ho mohlo způsobit. Někteří zmiňovali, že mohlo pocházet ze samotného těla, nebo ho mohl zapříčinit nějaký incident v hrobce.

Lněné plátno tedy podle nové teorie může být mnohem starší, než naznačila radiokarbonová metoda před lety. Zda je na něm skutečně otisk Ježíše Nazaretského, vědci neříkají...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video