Alan Turing.

Alan Turing. | foto: Profimedia.cz

Britská vláda chce protlačit Turingův zákon. Omilostnil by homosexuály

  • 47
Vláda britské premiérky Theresy Mayové je připravena schválit takzvaný Turingův zákon. Ten by zpětně omilostnil všechny homosexuály, které v minulosti policie stíhala kvůli jejich orientaci. Alan Turing byl jedním z nejvýznamnějších matematiků historie. Stál mimo jiné za rozluštěním nacistického kódového jazyka Enigma.

S informací přišel server The Independent, který ji získal od zdrojů blízkých premiérce. Tyto zdroje uvedly, že vláda má nyní v ruce všechny potřebné legislativní mechanismy, které jsou potřeba pro schválení příslušného zákona. Informaci nepřímo potvrdil i mluvčí vlády. „Tato vláda se zavázala posmrtně omilostnit lidi, kteří byli v minulosti stíháni kvůli své orientaci,“ uvedl.

Britové obětovali celé město, aby neprozradili, že prolomili Enigmu

Kontroverzní britský zákon o sexuální orientaci homosexualitu považoval za kriminální čin až do roku 1967. Obžalováno v rámci něj bylo asi 49 tisíc lidí. Jedním z nich byl i geniální matematik Alan Turing, který pod tlakem okolí spáchal v roce 1954 sebevraždu. Až na sklonku roku 2013 se Turing dočkal posmrtného královského pardonu (více zde). Právě po Turingovi by se měl jmenovat nový zákon.

Břímě nespravedlivého stíhání však i nadále zůstalo na desetitisících dalších. Za jejich práva několik let bojují pozůstalí po Turingovi. Jeho praneteř Rachel Barnesová byla podle svých slov zklamaná, že se od roku 2015, kdy společně s dalšími rodinami poškozených sepsala zvláštní petici, v podstatě nic nezměnilo. Omilostnění by se podle ní měli formálně dočkat všichni poškození.

Petici podpořil například moderátor a herec Stephen Fry či Benedict Cumberbatch, který si Turinga zahrál v úspěšném filmu z roku 2014 (více zde).

„Je to něco, co rodina Alana Turinga vždy podporovala. Chceme spravedlnost pro všechny, kteří byli postiženi tímto antihomosexuálním zákonem. Moc ráda slyším, že současná vláda se snaží o nápravu,“ sdělila Barnesová.

Její petice z roku 2015 ve výsledku nevedla k žádným legislativním změnám. Vládnoucí Konzervativní strana tehdy pouze vydala krátký manifest, ve kterém přislíbila další úsilí v omilostnění podobných případů, jakým bylo stíhání Turinga.

Génius stíhaný kvůli homosexualitě

Odkaz Turinga

Turingův stroj - jde o teoretický popis stroje, který je schopen pracovat se symboly na pásce podle předem určených pravidel. Zní to možná jednoduše, ale Alan Turing, který tento koncept zavedl, tak touto cestou pomohl definovat, co to vlastně je počítač. Dodnes se tento koncept používá nejen při výuce informatiky, ale i jako připomínka možností a omezení, které se na (turingovské) počítače vztahují.

Turingův test - jednoduchý způsob, jak určit, zda se určitý počítač chová "inteligentně". Alan Turing v roce 1950 navrhl způsob, jak určit, zda se daný stroj skutečně chová inteligentně: místo abychom se zabývali tím, co to je inteligence a co je to stroj, můžeme provést praktický test. Člověk bude rozmlouvat (např. prostřednictvím tištěných dopisů) se strojem a s jiným člověkem. Pokud nedokáže ani v delší konverzaci odlišit, který z nich je stroj a který počítač, prošel počítač Turingovým testem (více o testu zde).

Životní příběh Alana Turinga by vydal na několik tlustých knih. Jeho rodiče se seznámili v Indii, kam se také z jejich domovské Velké Británie ihned po narození Alana 23. června 1912 vrátili. Svého syna však s sebou nevzali. Dětství strávil v péči příbuzných a chův. Vhledem k jeho pozdější kariéře úspěšného matematika je paradoxní, že Alan v dětství nevykazoval výjimečnou inteligenci a na základní škole byl spíše průměrným žákem.

Na střední škole v Sherborne se seznámil s Christopherem Morcomem, se kterým vedl sáhodlouhé debaty o vědeckých novinkách. Společně prováděli i vědecké pokusy. Předčasná smrt Morcoma v roce 1930 prý Alana těžce zasáhla. O rok později započal studium matematiky na King’s College v Cambridge.

Turing se postupem let zařadil mezi nejslavnější programátory a matematiky 20. století. Za druhé světové války spolu s kolegy z Bletchley Parku pomohl vyvinout počítač, který urychlil prolomení německých šifer, a přispěl tak k včasnému ukončení války.

Když Turingovi v roce 1952 vykradli dům, přiznal během policejního vyšetřování, že udržuje homosexuální vztah s devatenáctiletým mužem, píše BBC. Jakékoli homosexuální vztahy byly tehdy v Británii trestné. V březnu téhož roku byl odsouzen za nemravné chování a dostal na výběr mezi vězením a podmínečným propuštěním a takzvanou chemickou kastrací. Zvolil druhou možnost.

Následně byl zbaven bezpečnostní prověrky, čímž mu byla znemožněna práce na jeho projektech, a zároveň mu byl zamítnut odjezd do Spojených států. Kvůli chemické kastraci trpěl těžkými zdravotními problémy. Dva roky po rozsudku spáchal 41letý Turing sebevraždu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue