V Izmiru kvete byznys s plovacími vestami, řada uprchlíků neumí plavat

  • 181
Do tureckého Izmiru každý rok míří tisíce evropských turistů. Nyní se přístav na břehu Egejského moře plní i uprchlíky ze Sýrie, kteří prchají před válkou do Evropy. Místní obchodníci nezahálí a v migrantech vidí příležitost k byznysu - před nebezpečnou plavbou jim prodávají záchranné vesty.

Historické centrum Izmiru je přeplněné lidmi ze Sýrie a Iráku. Všichni čekají až se nalodí na gumovou bárku, která je odveze na blízké řecké ostrovy jako je Lesbos či Chios.

Většina z nich musí přespávat na chodníku, protože jim řada hotelů odmítá pronajmout pokoj. A to i přesto, že si to někteří mohou dovolit, uvádí z místa reportér BBC.

Uprchlíci mají všechny své věci v plastových pytlích, aby je uchránili během cesty po moři před promočením. Díky tomu jsou neustále připraveni okamžitě vyrazit.

Obyvatelé Izmiru se obávají toho, jaké dopady bude mít uprchlická krize na cestovní ruch. Místní obchody se však adaptovaly velmi rychle. Pokud dříve prodávaly oblečení, elektroniku a suvenýry, nyní se specializují na záchranné vesty a další pomůcky, které člověka v moři udrží na hladině.

Poptávka je veliká. Cesta na řecké ostrovy v přeplněných gumových člunech je riskantní a řada uprchlíků navíc neumí plavat.

Uprchlická krize

„Prodáme 100 až 150 vest za den. A každý den přichází další a další lidé, kteří se po nich shánějí,“ popisuje Mahmud, bývalý student ze syrského Aleppa.  V Izmiru ho zaměstnal turecký obchodník, aby mu pomáhal s prodejem potřeb pro uprchlíky. Nedávno rozšířili sortiment o vesty pro nejmenší děti.

Turečtí obchodníci vymysleli také jednoduchou pomůcku, která uprchlíkům pomáhá udržet v suchu chytré telefony a doklady. Jde o mírně upravené nafukovací balónky, které zvládnou pojmout i ten největší telefon a jsou dokonale voděodolné. Balónky mají výrazné barvy, aby se v případě ztráty daly snadno nalézt.

Museli jsme s dětmi uplavat sedm kilometrů po moři

Plavba po moři v nafukovacím člunu je velmi riziková i pro dospělého člověka, natož pro malé děti. Potvrzuje to i příběh Syřana, jehož člun se potopil sedm kilometrů od tureckého pobřeží.

„Když se člun potopil, museli jsme plavat celých sedm kilometrů zpátky do Turecka. Děti jsme celou cestu tlačili před námi. Držely se záchranných kruhů, což byla jediná věc, která je udržela na živu,“ popisuje muž.

Podobných historek se městem šíří celá řada. „Tento muž skočil do moře, aby odlehčil loď a dal šanci dětem, které se na ní vezly,“ ukazuje svědek předchozího příběhu na svého kamaráda.

Oba muži podle svých krajanů uprchli z města Rakká, hlavní bašty Islámského státu v Sýrii. Podle reportéra BBC tito uprchlíci raději zemřou na moři při cestě za svobodou, než aby žili v područí teroristické organizace.

„V Rakká je váš život v jejich rukou. Buď budete dodržovat jejich pravidla, nebo zemřete. Tam cítíte, že smrt je neustále nablízku,“ popisuje Syřan.

Balkánská cesta migrantů do Německa

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue