Syrští uprchlíci u turecké hranice v provincii Latakíja (7. února 2016)

Syrští uprchlíci u turecké hranice v provincii Latakíja (7. února 2016) | foto: Reuters

Turci si namastili kapsy na pomoci Syřanům, Washington utáhne kohoutky

  • 126
Americká vláda zkrátila finance některým nevládním agenturám, které pracují v Sýrii. Důvodem je přeplácení tureckých dodavatelů základních potřeb, které agentury distribuovaly mezi oběti konfliktu. V úterý při náletech v syrské provincii Idlíb zemřelo deset lidí.

Agentura AFP se zmiňuje o „síti obchodníků zaměstnávaných nevládními organizacemi a o dalších, kteří manipulovali se zakázkami a poskytovali neoprávněné platby a úplatky za dodávky humanitární pomoci do Sýrie“.

Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) oznámila, že pozastavuje financování 14 organizací a jednotlivců zapojených do programu pomoci. USAID nikoho nejmenovala, avšak AFP získala od zdrojů zabývajících se humanitární pomocí informaci, že mezi zasaženými bude nevládní americká organizace International Medical Corps (IMC), irská organizace GOAL a Mezinárodní záchranný výbor, v jehož čele stojí bývalý britský ministr zahraničí David Miliband.

Všechna obvinění se týkají nákupu materiálu v Turecku. Spojené státy tvrdí, že turecké firmy při stanovování cen systematicky podváděly. Tyto soukromé instituce fakturovaly nevládním organizacím přemrštěné ceny za velmi nekvalitní zboží a získané přeplatky si ponechávaly. Šlo převážně o pokrývky a další zboží základní potřeby určené Syřanům postiženým boji.

Agentura USAID viní nevládní organizace, že nákupu nevěnovaly náležitou pozornost a že někteří jejich pracovníci jsou do aféry osobně zapojeni. Organizace IMC oznámila, že kvůli tomu několik lidí už propustila.

Spojené státy loni poskytly nevládním organizacím působícím v Sýrii jako dar 375 milionů dolarů (8,9 miliard Kč). USAID neuvedla, jak velkou část pomoci omezí, ale podle zdrojů tiskové agentury AFP možná půjde o desítky milionů dolarů.

K největším poskytovatelům pomoci patřila organizace IMC, která dodávala zdravotní potřeby lidem v Sýrii i uprchlíkům v okolních zemích. V minulých pěti letech tuto pomoc využilo na šest milionů lidí ve 430 střediscích podporovaných touto agenturou. V Sýrii má IMC až 2000 zaměstnanců a třetina z nich bude muset být kvůli omezení financí propuštěna. Organizace IMC už zahájila vlastní vyšetřování aféry.

Mluvčí jedné ze syrských nevládních organizací AFP sdělil, že jeho agentura už od ledna není schopna kvůli chybějícím americkým penězům nakupovat léky a další potřeby. OSN žádá pro letošek na pomoc Sýrii sedm miliard dolarů.

Nálety v Idlíbu

Při náletech v syrské provincii Idlíb zemřelo deset lidí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) palbu připsala buď syrským, nebo ruským letadlům. Syrská agentura SANA informovala o pokračujících útocích syrské armády na teroristy, ale zmiňuje se o bojích v provinciích Dará a Homs.

SOHR tvrdí, že letadla útočila na Binniš asi šest kilometrů od města Idlíb, které je střediskem stejnojmenné provincie na severozápadě Sýrie. Mezi mrtvými je podle ní také povstalecký velitel. Province Idlíb leží na hranici s Tureckem a téměř celá je pod kontrolu povstalců, převážně z fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida, a také skupiny Ahrár aš-Šám.

Válka v Sýrii

Na konci dubna byly obnoveny tvrdé boje ve městě Aleppo, které má napůl pod kontrolou vláda a napůl povstalecké skupiny. Situaci se podařilo v minulých dnech zklidnit příměřím, které bylo poprvé vyhlášeno minulý čtvrtek a v pondělí prodlouženo o 48 hodin. Podle SOHR jsou ale hlášeny boje i tam, i když nijak zásadní. Silnější palba je pak slyšet v okolí města.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že „klidový režim“ byl v Aleppu počínaje úterým o dva dny. „Současný klidový režim v okolí Aleppa omezil případy porušování příměří. Po konzultacích s vedením Syrské arabské republiky a umírněnou opozicí, s ruskou a americkou stranou je klidový režim v Aleppu prodloužen od 00:01 hodin 10. května na dalších 48 hodin,“ sdělil ruský generál Sergej Kuralenko. Syrská vláda ohlásila osmačtyřicetihodinové prodloužení příměří v Aleppu v pondělí večer.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý řekl, že ruské letectvo vzlétlo za svého působení v Sýrii k 10 000 operacím a zasáhlo přes 30 000 cílů. Putin telefonicky hovořil o situaci v Sýrii a také v Libyi s egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Ruská armáda vstoupila do bojů v Sýrii loni na konci září a podle Putina její letectvo od té doby zasáhlo na 30 000 cílů, k nimž patří 200 ropných pracovišť.

Prezident vyjádřil naději, že se ve spolupráci s USA podaří zásadním způsobem situaci v Sýrii změnit. Označil ji za komplikovanou a řekl, že syrská administrativa musí vytvořit podmínky pro politický proces. Putin podle agentury Interfax také řekl, že kromě Palmýry bylo osvobozeno na 500 obydlených míst.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video