Turecko zrušilo kontroly panenství

  • 10
Turecká vláda zrušila kontroverzní zákon o kontrolách panenství. Podle zákona bylo možné nařídit školačkám, aby se v případě podezření, že měly předmanželský sex, podrobily gynekologickému vyšetření. Tyto nucené prohlídky byly v Turecku zcela běžné až do doby, kdy se pět dívek ze strachu pokusilo otrávit jedem na krysy.

Podle CNN se v Turecku kvůli těmto povinným vyšetřením každoročně zabilo několik dívek.

Ministerstvo spravedlnosti sice nařídilo tyto prohlídky v roce 1999 pozastavit, zákon však byl v platnosti dál. Až tento týden vláda zrušila nařízení, které vedením škol umožňoval prověřit 'neposkvrněnost' dívek.

Ministr zdravotnictví Osman Durmus loni způsobil bouři mezi obhájci lidských práv poté, co vydal nové nařízení pro studentky státních zdravotnických škol. Podle tohoto předpisu mohly být studentky, které nejsou panny, ze školy vyloučeny a ostatní školy měly zakázáno je přijmout.

Předmanželský sex je v převážně muslimském Turecku ostře odsuzován. V současné době však narůstají rozdíly mezi městy, kde mnohé ženy běžně žijí se svými partnery mimo manželský svazek, a venkovem, kde příbuzní dokonce někdy zabijí dívku, u níž mají podezření na předmanželský sex.

Osman Durmus je ale známý i jinými kontroverzními rozhodnutími. Po ničivém zemětřesení na severozápadě Turecka, při němž v srpnu 1999 přišlo o život 20 tisíc lidí, odmítl přijmout krevní konzervy ze zahraničí. Zdůvodnil to slovy, že "krev by mohla postižené znečistit."

Stejný ministr také odmítl poslat krevní vzorky do mezinárodní krevní banky pro nemocné leukémií s tím, že "cizinci by odhalili náš genetický kód."

Nyní ale Turecko v rámci příprav na vstup do EU pozvolna zahájilo proces reforem včetně zrušení tohoto kontroverzního zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video