Turecký prezident Erdogan během projevu v Istanbulu, kam přiletěl během pokusu části armády o převrat | foto: Reuters

V Turecku pokračuje zatýkání opozice. Ve vězení zůstávají i novináři

  • 73
Turecké úřady v sobotu zatkly dalších devět představitelů opoziční prokurdské Lidové demokratické strany, které viní z podpory terorismu. Soud v Istanbulu také nařídil ponechat devět ze 13 nedávno zatčených novinářů za mřížemi až do jejich pondělního soudu.

Odpoledne pak turecká policie zasáhla vodními děly a slzným plynem proti davu protestujících, kteří měli v úmyslu pochodovat k budově listu, jehož novináři byli zatčeni. Podle reportérů Reuters byly některé ulice istanbulské čtvrti Sisli zahaleny slzným plynem a nad oblastí přelétávaly policejní vrtulníky.

Mezi nově zatčenými opozičními politiky jsou oblastní šéfové Lidové demokratické strany (HDP) v jihovýchodní provincii Adana, upřesnil představitel strany. Dva další poslanci, na něž byly v pátek také vydány zatykače, se nacházejí v zahraničí mimo dosah tureckých úřadů.Policisté rovněž podnikli razii v ankarské centrále strany. HDP označila akci za pokus o puč ze strany vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzvala mezinárodní společenství k reakci.

Blokace internetu

Od pátečního rána v Turecku nefungují některé velké servery, sociální sítě a komunikační aplikace. Mimo provoz je například Facebook, YouTube, Instagram, Twitter či Skype a WhatsApp. Blokování internetových služeb zřejmě souvisí se zatýkáním opozičních aktivistů, které v Turecku probíhá od nepovedeného puče z července letošního roku.

Představitelé některých evropských zemí, Evropská komise i OSN v pátek vyjádřili znepokojení nad dalším umlčováním opozice v Turecku.

Stíhání i poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země tento zákon kritizují, podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jakou součást svého boje proti terorismu.

Ze 13 šéfů a novinářů opozičního listu Cumhuriyet, které policie zatkla v pondělí, byli z důvodu věku a zdraví propuštěni čtyři, ostatních devět zůstane ve vězení do pondělního zahájení soudního procesu, rozhodl podle zahraničních agentur turecký soud (více zde). Úřady novináře obviňují napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní z červencového pokusu o puč.

Podle nezávislé organizace P24 uzavřel turecký režim od července asi 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Více než 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video