Turecko žádá o konec obranné mise

  • 1
Ankara, Brusel - Husajnův režim v Iráku padl. Turecko proto požádalo partnery z NATO, aby ukončili misi na obranu země před případným odvetným útokem ze strany Iráku. Na ochranu Turecka aliance po zdlouhavých jednáních vyčlenila čtyři průzkumné letouny a pět protiraketových systémů Patriot.

Severoatlantická aliance se zatím oficiálně k turecké žádosti nevyjádřila.
Ačkoliv se NATO přímo na konfliktu v Iráku nepodílí, situaci nepřetržitě monitoruje.

Především kvůli ochraně jednoho ze členských států - Turecka. Situaci nad Tureckem nepřetržitě sledují čtyři průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS.

V Turecku jsou zhruba čtrnáct dní i další dva protiraketové systémy Patriot, které poskytly v rámci pomoci Severoatlantické aliance Spojené státy. Systémy i obslužné jednotky měly dorazit do tureckého města Diyarbakir. Konkrétní místa, kde měly být rozmístěny, však alianční zdroje neprozradily.

Už v únoru rozmístila nizozemská armáda v zemi tři protiraketové systémy Patriot. Dva mají být na jihovýchodě Turecka, jeden u hranice s Irákem.

Síly NATO v Turecku měly podle generálního tajemníka NATO George Robertsona působit především preventivně a odstrašit Irák či teroristické skupiny před útokem. Obranná opatření přislíbilo NATO Turecku 19. února, po zdlouhavých jednáních Severoatlantické rady a nesouhlasu Francie, Německa a Belgie.

Členské státy NATO dodaly Turecku také zařízení na ochranu před případným biologickým či chemickým útokem Iráku. Do Turecka mělo vyrazit i asi 60 polských protichemických specialistů. Polské ministerstvo obrany ale na sklonku minulého týdne oznámilo, že s ohledem na postup spojenců v Bagdádu a změnu bezpečnostní situace už není nasazení jednotky potřeba.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video