Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan, předseda turecké islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje. (3. listopadu 2002) | foto: Reuters

Turecko vyměnilo po úpravě ústavy premiéra

  • 3
Turecký premiér Abdullah Gül odstoupil. Post uvolnil Recepu Tayyipu Erdoganovi. Vůdce vládní Strany spravedlnosti a rozvoje se dosud nemohl postavit do čela vlády kvůli obvinění z podněcování k náboženské zášti. Erogan se funkce dočkal díky změně ústavy.

Abdullah Gül stál v čele turecké vlády od přesvědčivého vítězství Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v parlamentních volbách v listopadu 2002.

Premiérem se stal místo šéfa AKP Recepa Tayyipa Erdogana, který nemohl vykonávat žádnou veřejnou funkci poté, co byl v roce 1998 odsouzen za
podněcování k náboženské nesnášenlivosti.

AKP jako parlamentní strana s nejvíce mandáty prosadila změnu ústavy a umožnila svému předsedovi kandidovat v doplňovacích volbách. Erdogan zvítězil v provincii Siirt na jihovýchodě Turecka.

Prezident Ahmet Necdet Sezer ihned po Gülově rezignaci pověřil Erdogana vytvořením nového kabinetu.

Nový premiér se bude muset co nejrychleji vypořádat s ožehavou žádostí USA kvůli možné válce v Iráku.

Turecký parlament totiž přes souhlas vlády odmítl rozmístit v zemi 62 tisíc amerických vojáků výměnou za ekonomickou pomoc, což vzbudilo nevoli Washingtonu, který má s Ankarou jinak dobré vztahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video