V táboře u Akcakale žije 35 tisíc běženců. Ilustrační foto

V táboře u Akcakale žije 35 tisíc běženců. Ilustrační foto | foto: Reuters

Turecko čelí obvinění, že deportovalo zpět do Sýrie stovky uprchlíků

  • 6
Turecko ve čtvrtek údajně deportovalo zpět do Sýrie nejméně šest set uprchlíků, kteří sem utekli z válkou zmítané země. Vráceni zpět byli zřejmě lidé, kteří se tuto středu podíleli na násilných protestech proti životním podmínkám v táboře.

Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z tábora šáha Sulajmána u tureckého příhraničního města Akcakale. "Deportování se chovali násilnicky, jsou zachyceni na záběrech táborových bezpečnostních kamer," řekl  předtím agentuře Reuters její zdroj.

Jak pomoci

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

zdroj: MF DNES

"Jistě šest až sedm set jich proto bylo deportováno. Příslušníci bezpečnosti stále prohlížejí další záznamy a jestli na nich uvidí další násilníky, deportují je také."

Turecké ministerstvo zahraničí ovšem popřelo, že by Syřany poslalo za hranice proti jejich vůli. Podle tureckých diplomatů se zhruba 50 až 60 uprchlíků rozhodlo vrátit dobrovolně. "Někteří z těch, kteří se vrátili do Sýrie, možná byli zapojeni do středečních provokací. Domů ale jeli z vlastní vůle," řekl rovněž podle agentury Reuters mluvčí ministerstva Levent Gümrükcü.

Vzbouřili se poté, co požár popálil tři bratry

Dějištěm středečních nepokojů byl uprchlický tábor šáha Sulajmána. Dav tamních obyvatel se vzbouřil proti životním podmínkám v táboře. Impulsem k protestu se podle výpovědí obyvatel stal požár jednoho stanu, který vzplanul kvůli vadné elektrické přípojce. Na tu majitelka stanu prý opakovaně upozorňovala táborové vedení.

Při neštěstí byli zraněni tři bratři ve věku 7, 18 a 19 let. Proti rozhořčeným obyvatelům tábora zasahovali vojenští policisté. Uprchlíci na ně házeli kamení a rozbili také okna hasičského vozu. Policisté se je snažili rozehnat slzným plynem a vodními děly. Obyvatelé tábora tvrdí, že při střetu s policisty bylo zraněno mnoho protestujících uprchlíků. Což turečtí představitelé popírají.

Tábor u Akcakale je jedním z největších v Turecku. Je přeplněný, útočiště v něm našlo už kolem 35 tisíc běženců. Jedna ze Syřanek, která uvedla pouze jméno Zahar, řekla, že obyvatelé tábora jsou rozlobení. Vztahy mezi nimi a tureckými pracovníky jsou prý stále napjatější. Poměry v táboře jsou podle Zahar nedůstojné, někdy se v jediném stanu tísní až několik rodin.

Většina táborů v Turecku nabízí syrským uprchlíkům lepší podmínky než zařízení v jiných státech sousedících se Sýrií, konstatuje agentura Reuters. Na ochranu proti mrazivým teplotám dostávají Syřani elektrické teplomety, mají tři teplá jídla denně.

Ve čtvrtek vypukly násilností také v jednom z jordánských táborů, kde také našli útočiště Syřané. Část uprchlíků se prý chtěla dobrovolně vrátit zpět, vedení tábora jim však odmítlo přistavit autobus, neboť právě v tu dobu probíhal při hranicích boj mezi syrskou armádou a povstalci.

Během občanské války, která trvá již dva roky, utekly ze Sýrie zřejmě až 1,2 milionu lidí. Turecko nyní v 17 táborech oficiálně hostí přes čtvrt milionu běženců.

Akcakale, Turecko

Akcakale, Turecko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video