Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

Turecko radar v Česku neohrozí, míní náměstek ministra zahraničí

  • 7
Česko je stále ve hře o umístění amerického protiraketového štítu. Podle listu The New York Times jednají USA o radaru s Tureckem, první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar ale Rádiu Česko řekl, že v této zemi by mohla vyrůst jiná část protiraketové obrany a neznamená to, že by Američané radar v Česku nechtěli.

The New York Times minulý týden informoval o tom, že administrativa amerického prezidenta Obamy už několik měsíců přezkoumává plány na stavbu radarové základny v Česku a protiraketové základny v Polsku. Mezi diskutovanými alternativami je podle listu vypuštění výstavby v těchto zemích a přesun do Turecka nebo na Balkán. - čtěte Už ne Česko, USA zvažují přesun radaru do Turecka či na Balkán

Turecko je podle Pojara skutečně důležitou součástí systému protiraketové obrany. "Dávat ale ten typ radaru, který by mohl být v Česku, do Turecka, nemá smysl," řekl v Rádiu Česko Pojar.

Turecko by se v tomto ohledu vyplatilo jen pro hrozbu z Pákistánu nebo z Indie, tedy ze vzdálenějších oblastí, než je Írán. Ten je Američany nejčastěji zmiňován jako možná hrozba.

Poblíž Íránu ale musí být předsunutý radar, uvedl Pojar. Vyrůst by mohl právě v Turecku, ve Středomoří, v Perském zálivu nebo v oblasti Kaspického moře. "Turecko je proto nepochybně klíčovou součástí celé protiraketové obrany," doplnil.

"Nejedná se však, přinejmenším z geografických důvodů, o totožnou situaci a totožnou hodnotu jako mají v systému Česká republika a Polsko," vysvětlil náměstek.

Vše o americkém radaru v Česku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video