Turecká spisovatelka a novinářka Asli Erdoganová, kterou soud propustil po čtyřech měsících z vazby. Hrozí jí doživotní vězení za podporu kurdských separatistů (29. prosince 2016). | foto: AP

Seberou vás a hodí do díry, popsala turecká spisovatelka Erdoganovo vězení

  • 46
Turecký soud ve čtvrtek propustil z vazby uznávanou novinářku a spisovatelku Asli Erdoğanovou, která byla v srpnu zadržena kvůli své práci pro již zakázaný prokurdský deník Özgür Gündem. Ten turecké úřady označovaly za hlásnou troubu separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Na začátku ledna však Erdoğanovou čeká soud, který jí může vyměřit až doživotí.

„Ještě si to neuvědomuji, jsem v šoku,“ řekla Erdoğanová novinářům krátce po svém propuštění. „Prostě vás vezmou a hodí do díry. Je to velmi těžké, jako kdybych byla pořád uvnitř,“ dodala v slzách.

Oblíbená spisovatelka, jejíž romány byly přeloženy do několika jazyků, strávila ve vazbě 132 dnů. Erdoğanová (shoda se jménem tureckého prezidenta je čistě náhodná) čelí obvinění z podpory terorismu za to, že jako sloupkařka a poradkyně působila v prokurdském deníku Özgür Gündem, který soud v srpnu zakázal kvůli údajné propagandě ve prospěch PKK. Policisté tehdy zadrželi a vyslýchali celou redakci listu, většinu novinářů pak ale propustili.

Kromě Erdoğanové se ve čtvrtek dočkala propuštění také mezinárodně uznávaná lingvistka a překladatelka Necmiye Alpayová, která ve vazbě strávila 120 dní. Také Alpayová s deníkem spolupracovala, píše The Guardian.

Osud obou žen však zůstává nejistý. Na 2. ledna je naplánováno soudní řízení, kde se budou zodpovídat ze své údajné podpory teroristů. V případě prokázání viny jim hrozí až doživotní vězení. I po propuštění jsou ženy pod dohledem úřadů a nesmějí opustit Turecko.

„Jsou stíhány za texty a myšlenky, které podle tureckého práva nejsou v žádném případě trestné,“ reagoval poslanec opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Barış Yarkadaş.

Stovky zatčených novinářů a zakázaných médií

Sedmdesátiletá Alpayová i devětačtyřicetiletá Erdoğanová trvají na tom, že jsou nevinné. „Budu se bránit tak, jako kdyby zákony stále existovaly. Jsem spisovatelka a smyslem mého bytí je vyprávět příběh,“ prohlásila Erdoğanová.

Neziskové organizace dlouhodobě kritizují stále se zhoršující situaci pro novináře působící v Turecku. Podle Platformy pro nezávislou žurnalistiku bylo v zemi v posledních měsících zatčeno téměř 120 novinářů, 80 z nich během vyšetřování červencového pokusu o puč. Turecká vláda také zavřela více než stovku médií či vydavatelství.

Zatím posledním zadrženým novinářem je Ahmet Şik z opozičního deníku Cumhuriyet, který byl podle al-Džazíry zatčen kvůli podezření z teroristické propagandy. Investigativní reportér Şik už ve vězení strávil dvanáct měsíců v letech 2011 a 2012, v roce 2014 obdržel cenu UNESCO za nezávislou novinařinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video