Fethullah Gülen žije ve Spojených státech. Jeho rodné Turecko na něj vydalo...

Fethullah Gülen žije ve Spojených státech. Jeho rodné Turecko na něj vydalo zatykač, pozavíralo i řadu Gülenových stoupenců. | foto: AP

Turecko odvolá stovky soudců. Chce se zbavit vlivu Erdoganova nepřítele

  • 75
Turecká vláda odvolá stovky členů dvou nejvyšších soudních institucí a o novém obsazení uvolněných míst rozhodne prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle vlády je smyslem tohoto opatření urychlit statisíce soudních případů, které čekají na projednání. Kritici však varují, že soudy přijdou o nezávislost.

Kabinet v zákoně, o němž debatuje parlament, navrhuje podle Reuters odvolání všech 711 členů státní rady, která se zabývá stížnostmi občanů na vládu, a nejvyššího odvolacího soudu.

Turecký list Hürriyet nicméně uvádí, že odvolaných soudců bude jen 421. Někteří ze soudců mají být údajně do funkcí vráceni, není ale jasné, kolik jich bude.

Vicepremiér Mehmet Şimşek řekl, že cílem je uvolnit tlak na přetížený soudní systém, jak to požadují investoři. „Nynější justice je pomalá a pro podnikatelskou komunitu je to problém. U nejvyššího odvolacího soudu a státní rady končí miliony případů, zhruba dva miliony. Justici je třeba urychlit,“ řekl. Podle jeho odhadu bude po reformě možné až 80 procent kauz předat regionálním soudům.

Vláda si od tohoto kroku také slibuje, že se soudnictví zbaví lidí napojených na duchovního Fetulláha Gülena, někdejšího Erdoganova spojence, který nyní žije v exilu v USA a v Turecku je se svými spojenci obviněn z pokusu o převrat (Gülenův profil si můžete přečíst zde).

„Je zřejmé, že někteří lidé v soudnictví jsou napojeni na Pensylvánii. Nemají potřebu řídit se ústavou a právem, protože jsou věrni někomu, kdo zde nežije,“ řekl ministr spravedlnosti Bekir Bozdag s odkazem na místo, kde Gülen pobývá.

Erdogan upevňuje svou moc, míní prezidentovi kritici

Podle kritiků chce ale vláda a prezident získat další prostředek k zastrašení oponentů. Prokuratura v poslední době vznesla dva tisíce obžalob pro urážku prezidenta. Mezi obžalovanými jsou novináři, kreslíři i mládež (jeden z případů urážky Erdogana najdete zde).

Metin Feyzioglu, který stojí v čele svazu tureckých právníků, řekl, že jde o nebezpečný plán, protože se „veškerá moc soustředí v rukou jedné osoby“. I další kritici považují nejnovější vývoj za snahu Erdogana o upevnění moci.

V pátek dostalo sedm televizních stanic pokutu za to, že informovaly o shromáždění opoziční strany, na němž zněla hesla proti prezidentovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue