Turecko zasáhla vlna teroru, útočníci stříleli i na americký konzulát

  • 160
Turecko se vzpamatovává ze série teroristických útoků. Při pumovém atentátu u města Silopi u hranic s Irákem a Sýrií zahynuli čtyři policisté. Ráno dva útočníci spustili palbu na budovu amerického konzulátu v Istanbulu. Při nočním útoku na istanbulskou policejní stanici zemřeli dva lidé.

Americký konzulát ve čtvrti Sariyer na severu Istanbulu se dostal pod palbu v pondělí ráno. Útočníci, údajně muž a žena, utekli poté, co policie střelbu opětovala. Podle turecké agentury Anadolu nepřišel při střelbě nikdo o život.

Policie poté celou oblast uzavřela a zahájila pátrání po pachatelích. Zadržela už údajnou útočnici, která se ukryla v jednom z blízkých domů. Podle agentury Dogan utrpěla žena při přestřelce s policií zranění.

Incident u budovy amerického úřadu se odehrál jen několik hodin po nočním bombovém útoku na policejní stanici ve čtvrti Sultanbeyli. Podle oficiální zprávy u stanice vybuchlo auto naložené trhavinou, při explozi bylo zraněno deset lidí, včetně tří policistů. Agentura Anadolu uvedla, že u požárem poškozené třípatrové budovy se později strhla přestřelka, během níž byli zabiti dva útočníci. Policejní pyrotechnik podlehl svým střelným zraněním v nemocnici.

Čtyři mrtvé policisty si vyžádal i bombový útok poblíž města Silopi v provincii Şirnak na jihovýchodě země. Oblast u hranic se Sýrií a Irákem obývají převážně Kurdové, v poslední době tam docházelo k častým násilným střetům mezi policisty a kurdskými extremisty.

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil. Stanice CNN Türk ale uvedla, že vyšetřovatelé prozatím vycházejí z předpokladu, že za útoky v Istanbulu mohou stát ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS). Na turecké bezpečnostní složky se v poslední době intenzivně zaměřují také bojovníci zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecko se nyní nachází ve stavu zvýšené pohotovosti poté, co v červenci spustilo kampaň proti terorismu. Ta zahrnuje letecké údery proti bojovníkům IS v Sýrii i proti kurdským ozbrojencům na severu Iráku.

Americké F-16 přistály v Turecku

Spojené státy v neděli rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka, aby se připojily ke koalici bojující proti radikálům z Islámského státu.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že šestice strojů tvoří „malou odloučenou jednotku“, která je součástí 31. stíhací perutě umístěné na letecké základně Aviano v Itálii. Na tureckou základnu zamířilo i podpůrné vybavení a zhruba 300 členů personálu. Podle agentury Dogan by kontingent 300 amerických vojáků měl zajišťovat koordinaci operací ze země.

Od loňského vzniku mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii proti IS je to poprvé, co budou Spojené státy s těmito stroji moci startovat právě ze strategické základny Incirlik. Washington základnu Incirlik zatím využíval pro ozbrojené bezpilotní letouny, které byly nasazeny do bojů proti IS.

Americká letadla dosud v rámci operací proti islamistům musela startovat ze vzdálenějších základen, například z Jordánska nebo Kuvajtu. Turecká média uvedla, že Spojené státy by na základně Incirlik mohly umístit kolem 30 stíhacích letounů.

Spojené státy a Turecko v červenci oznámily záměr vypudit IS ze severu Sýrie a vytvořit tam nárazníkovou zónu. Snaží se proto poskytovat leteckou podporu syrským povstalcům v oblasti, kteří proti islamistům bojují. Jejich snahu však komplikovali islamisté z fronty an-Nusra, kteří zajali bojovníky tzv. Divize 30, tedy jednotky syrských rebelů vycvičených Američany pro boj proti IS.

V pondělí fronta an-Nusra oznámila, že se ze svých pozic v bojích s IS u syrsko-turecké hranice stahuje. Území na severu Sýrie prý přenechali jiný rebelům. An-Nusra kritizovala turecko-americký plán na vytlačení bojovníků IS od hranice. Radikálové uvedli, že je proti jejímu náboženství, aby se připojili ke spojencům vedeným USA, nebo aby od nich přijali nějakou pomoc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video