Pohřeb Mehmeta Selima Kiraze. Státní zástupce Kiraz zemřel poté, co jej unesli...

Pohřeb Mehmeta Selima Kiraze. Státní zástupce Kiraz zemřel poté, co jej unesli ozbrojenci ze zakázané krajně levicové strany (Istanbul, 1. dubna 2015). | foto: AP

Turecko zablokovalo sociální sítě kvůli snímku uneseného prokurátora

  • 73
Turecké úřady v pondělí zablokovaly přístup k sociálním sítím Twitter a Facebook a serveru YouTube, informoval deník Hürriyet. Soud o zablokování rozhodl poté, co se na internetu objevily snímky z únosu prokurátora Kiraze, za kterým stáli levicoví extremisté. Provoz Twitteru se začal obnovovat v podvečer.

Státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze zajali dva ozbrojenci ze zakázané marxistické Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C) 31. března. Radikálové žalobce několik hodin drželi jako rukojmí v budově istanbulského soudu, než je policie při záchranné akci zastřelila. Sám Kiraz utrpěl smrtelná zranění, kterým v nemocnici podlehl (více čtěte zde).

Podle deníku Hürriyet úřady zablokovaly celkem 166 webových stránek, které zveřejnily kontroverzní snímek zajatého Kiraze. Kromě nejznámějších sociálních sítí omezení postihlo i webové stránky tureckých online médií, respektive konkrétní články, které se únosu týkaly. Třinácti redakcím byl již prvního dubna za zveřejnění snímku odepřen vstup na Kirazův pohřeb. 

Úřady zablokování webů potvrdily poté, co si uživatelé hromadně stěžovali na jejich nedostupnost. „Souvisí to se zveřejněním snímků prokurátora. To, co se po jeho zabití stalo, je stejně děsivé jako ta událost samotná,“ uvedl mluvčí prezidenta Ibrahim Kalin podle Reuters.

Podle ředitele tureckého komunikačního úřadu Tayfuna Acarera je Facebook už dostupný, protože se takřka okamžitě podřídil rozhodnutí soudu a Kirazovy snímky smazal. Požadavkům se podřídil také Twitter a turecké úřady začaly v pondělí v podvečer jeho provoz obnovovat.

„Twitter souhlasil, že vypne účty a vymaže z nich fotografie uneseného prokurátora. Web bude zakrátko znovu fungovat,“ uvedl pro Reuters jeden z úředníků.

Turecký telekomunikační úřad (TIB) naposledy blokoval sociální sítě před rokem, krátce před konáním komunálních voleb. Internetovou cenzuru tehdy prosadila vláda, jež tvrdila, že se prostřednictvím sociálních sítí se na veřejnost dostávají nelegální nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelních představitelů státu. Soudy ale později blokování internetu zrušily s odkazem na ústavní právo svobody projevu (více zde).

Levicoví radikálové prokurátora zajali v úterý 31. března:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video