Následky výbuchů v tureckém městě Reyhanli (11. května 2013)

Následky výbuchů v tureckém městě Reyhanli (11. května 2013) | foto: Reuters

Zabijte Syřany. Turci si vybíjí zlost z bombových útoků na uprchlících

  • 19
Syrští uprchlíci v Turecku se dostávají pod palbu ostrých názorů a výhrůžek ze strany místních. Ti je totiž bez ohledu na hlasy z oficiálních míst obou států viní ze sobotních pumových atentátů ve městě Reyhanli, při kterých zahynulo 43 lidí. Odpovědnost pak přičítají i svému premiérovi Recep Tayyip Erdoganovi.

"Zabijte Syřany," křičel rozbouřený dav jen několik hodin poté, co Tureckem otřásly pumové útoky. Turci však útoky cílili nejen na své sousedy, ale také na syrské uprchlíky z místního uprchlického tábora. "Bylo jich 60, možná i sto," vypráví reportérům serveru telegraph.co.uk 18letý Ridar Hawám. I přes výhrůžky se však dav k dalším násilnostem neodhodlal.

"Pořád dokola křičeli, že jsme Syřani a že můžeme za ty útoky," uvedl Ridar a dodal, že následně se pak z davu ozývaly hlasy volající po zastřelení všech Syřanů, včetně dětí. Ulicemi města procházely také organizované gangy náctiletých a rozbíjely auta se syrskými značkami.

Výbuchy v Reyhanli měly podle všeho charakter klasického teroristického útoku. Nejprve před městskou halou explodovala malá bomba. Poté, co lidé vyběhli na ulici a chtěli zjistit, co se děje, vybuchla mnohem větší nálož uložená v přistaveném autě. Výbuch rozmetal trosky a sklo až do vzdálenosti jednoho kilometru. Svědci popsali sekundy po druhém výbuchu jako směsici pláče, křiku a krve (více o útoku čtěte zde).

Krvavé útoky rozdmýchaly v Turcích další vlnu nenávisti vůči jejich syrským sousedům. Zlobí se na obyčejné lidi, Bašára Asada, a dokonce i tureckého premiéra Erdogana. Ten podle nich umožnil bezproblémový vstup syrských uprchlíků do země a nebral v potaz, že se mezi ně mohou infiltrovat i radikálové. Erdoganova politika "nulových problémů se sousedy" si tak podle Turků vybírá svou daň. Proti Erdoganovi už protestovaly v provinčním hlavním městě Antakya tisíce lidí.

Syrští rebelové se často pod rouškou obchodníků vydávají do Turecka, které pro ně skýtá mnohem přívětivější ekonomické podmínky než jejich domovina. Z takto získaných peněz pak mohou financovat vyzbrojování bojovníků proti režimu Bašára Asada.

Strůjci útoků v Reyhanli vraždili už dříve

V Turecku již také údajně zatkli devět podezřelých lidí. Jde o turecké občany, spekuluje se však o jejich původu. V jihosyrské provincii Hatay, kde leží Reyhanli a o kterou vede Turecko se Sýrií letitý spor, žije početná komunita alavitů. K této náboženské společnosti patří i syrský diktátor Bašár Asad a špičky jeho bezpečnostního aparátu. Damašek, který vede válku s vlastními občany, tvrdí, že s akcí v Turecku nemá nic společného (více čtěte zde).

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu však v neděli zopakoval obvinění Damašku ze zosnování útoků. Nově také uvedl, že podle prvních důkazů v Reyhanli vraždili ti samí lidé, kteří před týden masakrovali civilisty u syrského pobřežního města Baníjás. Druhého května tam údajně syrští vojáci - či lidé z milicí spřízněných s Asadem - povraždili na pět desítek neozbrojených mužů, žen i dětí.

Následky výbuchu v tureckém městě Reyhanli

12. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video