Demonstranti v centru Istanbulu požadovali demisi premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. | foto: Reuters

Tureckem zmítá politický skandál. Policie opět rozháněla demonstranty

  • 20
Turecká policie v pátek rozehnala stovky demonstrantů, kteří se v rámci protestů proti korupci pokusili shromáždit se na Taksimském náměstí v Istanbulu. Vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, kvůli nemuž už stranu opustili tři poslanci.

Opozice volá po svržení celé vlády a na páteční podvečer svolala nejen do Istanbulu, ale i do Ankary protivládní demonstrace. Pořádkové síly se na ohlášené demonstrace pečlivě připravily. V Istanbulu zasáhly vodními děly a gumovými projektily proti shromažďujícímu se davu, který se neúspěšně pokusili obsadit známé Taksimské náměstí, které bylo před několika měsíci dějištěm bouřlivých nepokojů.

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, který si zatím vyžádal obměnu téměř poloviny kabinetu. Změny v kabinetu urychlila demisi tří ministrů, kteří se ve středu rozhodli složit funkci v reakci na korupční skandál. Premiér trvá na tom, že celý případ je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě a hlavně proti němu samotnému.

Demonstrant v Ankaře provolává protivládní slogany.

Hlavní prokurátor, který kauzu vyšetřoval, ve čtvrtek oznámil, že mu byl případ odebrán. Vláda v předchozích dnech odvolala sedm desítek šéfů policejních útvarů a nařídila, aby vyšetřovatelé citlivých kauz byli povinni o svých zjištěních informovat nejvyšší nadřízené. Platnost tohoto opatření ale pozastavil nejvyšší správní soud v Ankaře kvůli obavám z politického zasahování do nezávislého řízení.

Arogance

Mezi zmíněnými poslanci je bývalý ministr kultury Ertugrul Günay, jenž kritizoval rozhodnutí AKP, která je u moci od roku 2002, zasahovat do justičního vyšetřování korupce mezi nejvyššími státními činiteli. "Strana u moci si už nedá říct," prohlásil Günay, podle kterého se AKP chová arogantně.

AKP i přes skandál neztrácí pohodlnou většinu v parlamentu. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vyzval Turecko, aby nezasahovalo do protikorupčního vyšetřování a jednalo transparentně a nestranně.

"Apeluji na Turecko jako na kandidáta (pro vstup do Evropské unie), který se zavázal respektovat politická kritéria pro přistoupení (k EU), aby přijalo veškerá nezbytná opatření a zajistilo, aby se s obviněními z korupce zacházelo bez jakékoli diskriminace nebo zvýhodňování a aby se tak činilo transparentním a nestranným způsobem," citovala AFP z Fülova prohlášení vydaného zastoupením EU v Ankaře.

Demonstrace v Turecku jsou stále intenzivnější:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video