Volby v Turecku - propagace strany HYP - Istanbul (20. července 2007) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Turecké volby rozhodují vlajky a tlampače

  • 2
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz)Ulice ověšené statisíci vlajek a ryčné tlampače na dodávkách či minibusech. To jsou hlavní nástroje předvolebního boje v Turecku. Kampaně všech čtrnácti stran přijdou zemi bojující s masivní nezaměstnaností na více než 700 milionů eur.

Sobota je posledním dnem, kdy může čtrnáct politických stran a jejich 7400 kandidátů naposledy oslovit voliče. Od páté hodiny odpolední bude jakákoliv přímá agitace zakázána, ovšem vlajky, kterých jsou po celé metropoli Istanbulu takřka na každém rohu, budou působit dál.

I celou neděli, kdy 42,5 milionu voličů rozhodne v předčasných volbách o novém složení 550členného parlamentu.

Mítinky jsou moc drahé
Srovnávat turecký předvolební boj s českými poměry nejde. "Uspořádat mítinky? Na to nemáme, je strašně drahé to zařídit," přiznává pan Özdemir, předák nové strany HYP, která jde o voleb poprvé.

Turecké parlamentní strany v čele s AKP si pro předčasné volby schválily příspěvek ve výši 215 milionů eur. Jejich skutečné výdaje však podle Turecké unie účetních budou nejméně třikrát vyšší a v místní měně dosáhnou bilionu tureckých lir.

"Z těch peněz jsme nedostali ani korunu. Na rozdíl od ostatních stran navíc chceme být transparentní, a proto nebereme příspěvky od firem, jen od soukromých osob," říká pan Özdemir chvíli předtím, než nastoupíme do volebního konvoje HYP vyrážejícího na jednu z posledních "spanilých" jízd.

popisek Předkolo voleb vyhrály modrá a žlutá
barevné politické moře v Istanbulu

HYP může patřit k překvapením voleb. Byť strana vznikla teprve v únoru 2005, podařilo se jí na příspěvcích vybrat skoro deset milionů eur. Z těchto peněz platí svůj provoz i volební kampaň. Voliče oslovovala z minibusů s tlampači.

Není to nijak výjimečné, po cestě potkáváme kolonu konkurentů z CHP, dodávky MHP či strany Saadet. Jen AKP pracuje trochu jinak; hlavně mladí lidé rozdávají v ulicích brožury s volebními sliby. Vládní strana pořádá také mítinky, na kterých rozdává poukázky na 25 tureckých lir, její starostové "uplácejí" voliče různým jídlem, třeba rýží či olejem.

To zní pro HYP nepředstavitelně. Strana je ráda, že si mohla pronajmout minibusy s tlampači a oblepit je samolepkami. Po Istanbulu jich před volbami jezdilo třicet, občas vyrazily i do okolí velkoměsta, v němž žije čtvrtina z 80 milionů tureckých obyvatel.

"Začali jsme jezdit měsíc před volbami, většinou odpoledne od tří do osmi," bilancuje pan Özdemir. Většinou se minibusy, do nichž se vejde deset volebních aktivistů, vydaly každý do jiné čtvrti. Tentokrát - aby více zaujaly - jede spolu kolona hned sedmi vozů.

Sebevědomé ženy v kostýmku
Z tlampačů dokola zní stručná charakteristika strany a jejího předsedy, filozofa a profesora Yaşara Nuriho Öztürka. Cesta vede do istanbulské čtvrti Ümraniye, srdce příznivců vládní strany AKP podporujících proislámské reformy, kde drtivá většina žen na ulicích nosí šátky.

Jaký to rozdíl oproti postojům HYP, na jejichž minibusech nechybí portrét skupinky volebních lídrů, z nichž polovinu tvoří sebevědomé ženy v kostýmcích. Aby ne, když s Öztürkem se pustila do boje i jeho manželka Canan. Vytvořili první manželský pár v historii Turecka, který se aktivně zapojil do politiky.

Příznivci HYP mávají z otevřených oken minibusů vlajkami, ovšem lidé postávající v ulicích Ümraniye vypadají netečně. Občas se z kolem projíždějícího auta ozve radostné zatroubení a ruka zamává na pozdrav.

V aktuálních průzkumech, které turecká média zveřejňují každý den, se strana, jež má ve znaku javorový list, zatím neobjevuje. Sedm procent zaručí finanční podporu státu, deset procent křesla v parlamentu.

"Ať už ve volbách dopadneme jakkoliv, strana určitě bude fungovat dále. Určitě ale můžeme uspět, protože miliony lidí pořád ještě neví, komu by daly hlas. To je naše šance," loučí se optimisticky pan Özdemir.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video