Protesty na Taksimském náměstí v Istanbulu pokračovaly i v noci z pondělí na úterý. (3. června 2013) | foto: AP

Turecké nepokoje si vyžádaly už pátou oběť, premiér chce vyčistit Taksim

  • 2
Protesty v tureckých městech si vyžádaly již pátou oběť. V nemocnici v Ankaře zemřel mladý aktivista, který při střetech s policisty utrpěl vážná zranění hlavy. Ve čtvrtek to potvrdil právník rodiny zesnulého Ethera Sarisuluka. Evropský parlament dnes valnou většinou hlasů odsoudil tureckou vládu za vyhrocování situace a americký Bílý dům Ankaru upozornil, že by měla dodržovat svobodu slova a shromažďování.

Ether Sarisuluk byl zraněný již na začátku protestů 1. června v turecké metropoli. Údajně byl zasažen do hlavy granátem se slzným plynem. Od té doby bojoval v nemocnici o život.

Protesty, které začaly po násilném potlačení demonstrace za zachování parku Gezi u Taksimského náměstí v Istanbulu, si vyžádaly také přes pět tisíc zraněných. Ve stanovém městečku u náměstí zůstávají i nadále stovky protestujících. Noc na čtvrtek ale byla mnohem klidnější než ty předchozí.

Namísto slzného plynu a zásahu vodních děl si Turci na náměstí Taksim poslechli klavírní koncert. Hudebník Davide Martello přijel do Turecka z Německa, aby protestujícím mohl zahrát. Stejnou trasu urazilo i jeho piano. Podle reportérů měli někteří z přítomných posluchačů stále na hlavách helmy, které nosí kvůli obavám ze zásahu kameny. Obličejové masky a šátky, kterými si během uplynulých nocí zakrývali obličej, aby se uchránili před slzným plynem, ale mohli konečně nechat jen omotané kolem krku.

Park Gezi se stal v uplynulých dnech i určitým kulturním centrem. Po ránu zde někteří protestující společně cvičí, jiní si čtou knihy vypůjčené z improvizované knihovny, která zde vznikla. Nejméně jeden pár prý v parku uzavřel sňatek.

Nicméně turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že Taksimské náměstí v Istanbulu úřady "vyčistí od výtržníků". Jde podle něj o poslední varování pro demonstranty. Jak řekl, jeho trpělivost už vypršela. Erdogan ovšem ve středu také naznačil, že by se o osudu parku Gezi, kde má vzniknout kontroverzní developerský projekt, mohlo konat místní referendum.

Mnohým aktivistům se však návrh nezamlouvá. "Myslím, že nápad s referendem je nepřijatelný," řekla britskému listu The Guardian jedna z aktivistek Asli Cavusogluová. Podle jiného demonstranta je myšlenka referenda i právně nepřípustná, dokud o výstavbě nerozhodne soud, který projekt na přelomu měsíce sám dočasně pozastavil.

Tvrdý zásah turecké policie proti demonstrantům 11. června 2013:

Turecký ministr vnitra Muammer Güler ve čtvrtek opět demonstranty vyzval, aby park opustili. "Okupace parku Gezi musí skončit. Od 1. června určité skupiny obsadily veřejný prostor a ostatním k němu neumožňují přístup. Taková situace není v demokratickém státě přijatelná," citovala Gülera agentura AFP. "Musíme přijmout nezbytná opatření. Policie je připravena každý den nastolit pořádek a zajistit bezpečnost," pohrozil ministr.

Tureckou vládu kritizovala EU i Spojené státy

Evropský parlament však ten samý den odhlasoval nezávaznou rezoluci, v níž vyjádřil znepokojení nad využitím podle něj nepřiměřené a přehnané síly, kterou turecké bezpečnostní složky použily proti demonstrantům. Také odsoudil chování turecké vlády i premiéra Erdogana. Ten se ještě před hlasováním rozhorlil, že výzvu parlamentu nebude brát v potaz. "Kdo si myslíte, že jste, abyste přijímali takováto rozhodnutí?" láteřil.

Kritiky se Erdogan dočkal i od Bílého domu. Podle jeho mluvčího Jaye Carneye by turečtí občané neměli být trestáni za to, že využívají svobody slova a shromažďování. "Turecko je blízký přítel a spojenec USA a my očekáváme, že turecké úřady budou dodržovat tato základní práva," podotkl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video