Turecká policie tvrdě zasáhla na Taksimu, vnikla i do parku Gezi

  • 74
Na istanbulském náměstí Taksim se v úterý ráno po více než týdnu objevila policie. Zásahové jednotky přijely v autobusech a obrněných vozech s vodními děly. Při potyčkách s demonstranty vzduchem opět létal slzný plyn a gumové projektily. V rozporu se sliby úřadů později policie vstoupila i do přilehlého parku Gezi.

Zásah na Taksimu začal kolem půl osmé ráno místního času, tedy v půl sedmé našeho. Policisté rozebrali barikády v okolí náměstí a odstranili transparenty a nápisy ze zdejší sochy zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka i z obří budovy kulturního centra.

Při potyčkách s demonstranty opět nasadili slzný plyn a vodní děla, stříleli i gumovými projektily. Nejméně dva lidé byli zraněni. někteří demonstranti na ně podle tureckých médií házeli Molotovovy koktejly, jiní se snažili vyjednávat.

Podle agentury AFP se na Taksim tisíce lidí po úterním zákroku večer opět vrátily, aby pokračovaly v demonstracích. A to poté, co se pořádkové síly stáhly na okraj náměstí. Následně však proti nim policie opět tvrdě zasáhla i s použitím slzného plynu, což demonstranty donutilo k ústupu.

Střety byly nesrovnatelně menší než ty, jež se tu odehrávaly v prvních dnech protivládních protestů. Ovšem napětí v každém případě silně vzrostlo, zvláště poté, co policie kolem druhé odpolední místního času v rozporu se sliby úřadů vnikla i do parku Gezi, který k Taksimu přiléhá.

Demonstranti okupují náměstí i park už přes dva týdny. Protesty, největší za minimálně deset let, začaly jako klidný nesouhlas s vládním plánem postavit na místě parku Gezi nákupní centrum. Ale po policejní brutalitě z prvních dnů se rozrostly do gigantických rozměrů a nabraly obecnější ráz: proti vládě, za svobodu slova, shromažďování...

V parku je stanové městečko, kde momentálně žije několik tisíc lidí. Na Taksimu se konají pochody, shromáždění, protesty, happeningy. O uplynulém víkendu se tu sešlo až několik stovek tisíc lidí volajících po rezignaci premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ovšem v pracovním týdnu bývá na Taksimu přes den spíše klid.

Turecké nepokoje

Policie se tu objevila poprvé od svého stažení z 1. června. Lidi z náměstí vytlačila buď do parku, nebo úplně pryč.

Následně istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu prohlásil, že cílem zásahu bylo výhradně odstranění bannerů ze sochy a kulturního centra, s lidmi v parku neměla akce "žádnou spojitost". Transparenty podle něj byly "reklamou legálních a ilegálních organizací a poškozovaly obraz Turecka ve světě."

Nicméně jen o pár hodin později zásahové jednotky vstoupily i do parku Gezi. Protestující na ně křičeli. Po asi deseti minutách konfrontace skončila a uniformy se stáhly zpátky na Taksim.

Police zasahovala i v hlavním městě Ankaře. Příslušníci zvláštní jednotky už v pondělí večer zakročili proti stovkám demonstrantů na honosné třídě Tunali Hilmi, která je uzavřena barikádami a kde od vypuknutí nepokojů dosud nedocházelo k větším střetům.

Zaměstnanci restaurací se podle svědků narychlo zavírali s klienty ve svých objektech, aby utekli před slzným plynem.

Setká se Erdogan s demonstranty?

V úterý dopoledne také znovu promluvil premiér Recep Tayyip Erdogan. Poté, co už o víkendu varoval, že jeho trpělivost má své meze, teď prohlásil, že protesty na Taksimu nabraly za uplynulé dva týdny novou dimenzi, přelily se ve "spirálu násilí" a nemohou být vnímány jako boj za demokratická práva. Zopakoval také, že demonstranti musejí z parku pryč.

Ve středu se má Erdogan, jehož rezignaci demonstranti požadují, sejít s některými z jejich zástupců. Nicméně zda se schůzka opravdu uskuteční, není jisté - zvláště nyní, po policejním zásahu na Taksimu a v parku a dalších tvrdých výrocích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue