Turečtí policisté pracují v místě exploze, která otřásla istanbulským náměstím...

Turečtí policisté pracují v místě exploze, která otřásla istanbulským náměstím Sultanahmet (12.1.2016) | foto: Reuters

Atentátníka z Istanbulu Turci znali, nedávno se v zemi řádně registroval

  • 499
Sebevražedného atentátníka, který se v úterý odpálil v turistickém centru Istanbulu, turecké úřady znaly. Nedávno se totiž v zemi řádně registroval. Uvedl to ministr vnitra Efkan Ala. V souvislosti s vyšetřováním útoku vyšetřuje policie jednoho člověka. Zatkla také tři ruské občany podezřelé z napojení na Islámský stát.

Sebevražedný útočník se v úterý odpálil v historickém centru evropské části Istanbulu v davu zahraničních turistů. Německé ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že zemřelo deset německých občanů (více o útoku zde).

Dalších deset Němců je s různě vážnými zraněními v nemocnicích, tři pacienti ale mají být ještě ve středu propuštěni. Podle tureckých médií je mezi zraněnými rovněž jeden Nor a jeden Peruánec.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na návštěvě Istanbulu řekl, že zatím nic nenapovídá tomu, že by atentát mířil konkrétně na německé občany.

Atentátník zabil v Istanbulu deset lidí, většinou turistů z Německa

Už po útoku oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že pachatelem pumového útoku byl 28letý muž syrského původu, který se narodil v Saúdské Arábii. Tisková agentura Dogan ve středu upřesnila, že šlo o Saúdského Araba, který Sýrií jen prošel do Turecka a v Istanbulu pak požádal o azyl.

Ala uvedl, že atentátník nedávno přicestoval do Turecka. Nefiguroval ale na seznamu potenciálně nebezpečných osob, na němž nyní v Turecku jsou jména téměř 40 tisíc lidí. Deník Hürriyet napsal, že muž byl pod jménem Nabíl Fadlí 5. ledna registrován v databázi imigračních úředníků jako žadatel o azyl. Úředníci mu při registraci vzali i otisky prstů a právě podle nich byl prý po útoku identifikován.

Turecká policie ve středu provedla i sérii razií proti lidem podezřelým z napojení na hnutí Islámský stát a zadržela nejméně 15 lidí. Zadržení tří ruských občanů poté potvrdil ruský zastupitelský úřad.

Policisté zasahovali ve městě Antalya na pobřeží Středozemního moře. Podle agentury Dogan tam provedli prohlídku objektu, kde podezřelí pobývali, a zabavili rovněž dokumenty a CD. Policie provedla i razii na šesti místech v provincii Izmir. Zadržela tam šest lidí, které podezírá z toho, že verbovali bojovníky pro IS.

Varování před útoky

Turecký deník Hürriyet ve středu napsal, že tajná služba MÍT bezpečnostní složky před možným teroristickým útokem varovala. Její varovné zprávy dostaly úřady v polovině prosince a znovu 4. ledna. Rozvědka došla k závěru, že v zemi operují členové IS, kteří plánují sebevražedné útoky na „v Turecku žijící nemuslimy, cizince, na turistické oblasti a místa hojně navštěvovaná lidmi ze zahraničí, na velvyslanectví či konzuláty a zařízení NATO“, citoval list z dokumentu.

Turecko, na jehož jihovýchodě v současnosti vládní síly bojují s kurdskými separatisty, se v poslední době několikrát stalo terčem teroristických útoků připisovaných IS. Loni v říjnu si dva výbuchy v centru Ankary vyžádaly nejméně 97 mrtvých (více zde).

Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty. Loni v červenci sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto jich zranil (více zde).

Musíme bojovat s Islámským státem, velí německá média

Podle německých médií po úterním atentátu v Istanbulu Německu nezbývá nic jiného než bojovat proti teroristické skupině Islámský stát. Zároveň však upozorňují, že je nutné i řešit i situaci v krizových zemích, aby tamní obyvatelé neměli důvod přidávat se k teroristům.

„Těm, koho napadl IS, tedy také Němcům, nezbývá nic jiného než bojovat. Každá země podle svých vojenských možností, rozhodně ale ne jen dobrými slovy. A i když to může být bolestivé spojit se s (tureckým prezidentem Recepem Tayyipem) Erdoganem, (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem nebo dokonce s (prezidentem Sýrie Bašárem) Asadem, válka proti IS má nepochybně přednost,“ napsal deník die Welt.

„Rozhodné jednání, a to i vojenské povahy, je nutné, abychom zastavili vojenský postup terorismu. Stejně důležité však je nahradit existenční podmínky v rozpadlých a rozpadajících se státech stabilním pořádkem. A v dlouhodobém horizontu pomocí rostoucího blahobytu a mírumilovného společného života vytlačit z hlav lidí nenávist,“ uvedl list Rheinische Post.

Deník Tagesspiegel také varuje před tím, aby se němečtí turisté začali vyhýbat Turecku. To by totiž vedlo ke krachu tamních firem, zvýšení nezaměstnanosti a rozšíření pocitu beznaděje mezi obyvateli. „To je živná půda pro nové násilí, pro zoufalé lidi, kteří hledají poslední útočiště v pseudostátním pořádku náboženského fanatismu, který nabízejí džihádisté,“ napsal list.

Komentátoři také vyzývají k uměřenému chování přímo v Německu. „Terorismus vždy usiluje zejména o to, aby donutil společnost a zodpovědné politiky k přehnaným reakcím. Tím totiž terorismus získává svou zdánlivou legitimitu,“ napsal deník Rehinische Post.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video