Davy demonstrantů na istanbulském náměstí Taksim (6. června 2013) | foto: Reuters

Turecká policie v noci čistila náměstí Taksim, na barikády poslala bagry

  • 25
Turecká policie v nočních hodinách obsadila istanbulské náměstí Taksim, hlavní dějiště střetů s protivládními demonstranty. Bezpečnostní složky náměstí ihned začaly čistit od barikád, které zde demonstranti vybudovali. Vyklízení se však neobešlo bez dalších střetů s protestujícími.

Policejní akci provázely střety, demonstranti po bezpečnostních jednotkách házeli kamení, dělobuchy a zápalné lahve, policie zase nasadila vodní děla a slzný plyn. Potyčky se v noci odehrály i v Ankaře. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval obě znesvářené strany ke klidu a dialogu.

Demonstrace proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, které trvají již takřka dva týdny, se v úterý vyhrotily. Policejní sbory zakročily proti tisícům demonstrantů a dav z Taksimského náměstí vytlačily. Ve středu brzy ráno bylo náměstí z velké části uklizeno od zbudovaných barikád a úkrytů.

Ze záběrů, které odvysílala zpravodajská stanice CNN, bylo patrné, že na náměstí se za doprovodu bezpečnostních složek pohyboval bagr, který trosky a barikády odstraňoval. Televize rovněž ukázala jiný bagr, který se demonstrantům podařilo zapálit.

Protestující se pod tlakem policie stáhli do okolních ulic a sousedního parku Gezi, kde je postaven stanový tábor. Podle aktivistů policie do stanového městečka ještě v úterý pronikla, ačkoli úřady tvrdily, že tábor v parku nechtějí odstranit. Podle agentury DPA demonstranti v parku nadále setrvávali i ve středu ráno.

Erdogan proti demonstracím vystupuje rázně a v televizním projevu účastníky vyzval, aby zanechali protestů, neboť "je konec". Rovněž varoval, že takovéto akce již nebude tolerovat.

V Ankaře se v úterý večer sešlo ve vládní čtvrti asi 5 000 lidí, kteří se skandováním dožadovali Erdoganova odchodu. Policie proti nim použila vodní děla a slzný plyn, uvedla arabská zpravodajská stanice Al-Džazíra.

Pan Ki-mun přes svého mluvčího vzkázal, že vývoj v Turecku bedlivě sleduje. Protesty by podle generálního tajemníka OSN měly být pokojné a úřady by měly respektovat právo na shromažďování a na svobodu projevu.

Protesty, které Erdogan označil za úmyslný pokus poškodit obraz Turecka, začaly kvůli nesouhlasu se zničením parku na istanbulském náměstí, kde má vyrůst mešita. Následně se demonstrace již vedené proti Erdoganově proislámské a autoritativní politice rozšířily do zhruba osmi desítek tureckých měst.

Potyčky s policií během protestních akcí si doposud vyžádaly čtyři mrtvé, mezi nimi je podle AP i policista. Na 5 000 lidí muselo kvůli zraněním nebo kvůli podráždění slzným plynem vyhledat lékařské ošetření.

Ke střetům došlo také 11. června. Policie prorazila barikádu demonstrantů:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video