Turecká armáda: Vojáky v Iráku nemáme

  • 36
Kurdské jednotky ze severu Iráku popřely, že by tam dorazili turečtí vojáci. "Jakýkoli pokus tureckých vojáků překročit hranici narazí na odpor kurdských bojovníků," sdělil jeden z velitelů v pohraničním městě Zacho. Podle dřívějších zpráv překročilo hranici na třech místech 1 500 tureckých vojáků.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Ty zprávy nejsou pravdivé," řekl mluvčí turecké armády agentuře Reuters.

Také Kurdové ze severního Iráku potvrdili, že turecké jednotky hranici nepřekročily.

"Jakýkoli pokus tureckých vojáků překročit hranici narazí na odpor kurdských bojovníků," sdělil jeden z velitelů v pohraničním městě Zacho.

"Nerozvineme pro ně červený koberec. Jakmile první z nich vstoupí na naše území, začne boj. Naši muži dostali rozkaz střílet a zabíjet. Jediný způsob, jak by se sem mohli dostat, je s pomocí amerických jednotek," dodal velitel.

Podle dřívějších zpráv vstoupili vojáci do iráckého Kurdistánu pár hodin poté, co Ankara povolila po dlouhém váhání přelety spojeneckých strojů nad tureckým územím.

Turecko se obává, že Kurdové budou chtít vytvořit samostatný stát, který by zasahoval i na turecké území obývané Kurdy. 

Turecko po delším váhání ve čtvrtek večer otevřelo spojencům svůj vzdušný prostor. "Rozhodnutí bylo v zájmu Turecka," řekl ministr obrany Vecdi Gönül.

Ankara s otevřením vzdušného prostoru dlouhé hodiny otálela, ačkoli s tím ve čtvrtek turecký parlament souhlasil. Vstřícný krok podmiňovala souhlasem s vysláním tureckých vojáků na sever Iráku, což ovšem Američané odmítají.

IRÁCKÁ KRIZE

on-line zpravodajství

Na chemiky mířily irácké rakety

CIA: V televizi vystoupil Saddám Husajn

Pentagon vyjednává převrat v Iráku

Každý desátý Čech neví o válce

Vnitro zřídilo krizovou linku

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
 * Irák v datech * pozadí krize *

USA nechtějí Turky v Kurdistánu
Washington je důrazně proti vyslání tureckých sil do severního Iráku. Obává se jejich střetů s iráckými Kurdy, které by mohly narušit nebo dokonce ohrozit americko-britské válečné tažení.

Iráčtí Kurdové se bojí o svou autonomii, kterou získali po válce v Zálivu v roce 1991. Ankara podezírá Kurdy, že chtějí založit vlastní nezávislý stát, který znovu zažehne plamen kurdského ozbrojeného separatismu v jihovýchodním Turecku.

Ministr obrany Vecdi Gönül ve čtvrtek odpoledne tvrdil, že jednání o tureckém záměru vyslat jednotky do severního Iráku ještě pokračuje.

Zprávy o neshodě odstartovaly výprodej tureckých dluhopisů na mezinárodních trzích. Investoři totiž očekávají, že americká finanční pomoc křehké turecké ekonomice se bude zmenšovat.

Diplomatické zdroje uvádějí, že Turecko vyžaduje detailní informace o každém přeletu, včetně přesného času nebo charakteru letu.

Parlament otevřel spojencům nebe
Turecký parlament schválil přelety amerických sil nad tureckým územím už ve čtvrtek večer. Tamní ministerstvo obrany však možnost přeletů hned druhý den pozastavilo.

Parlament povolil americkým letounům přeletět nad Tureckem při útočné misi a převážet do severního Iráku posily či humanitární pomoc. Nesmějí však využít turecké letecké základny, a to ani pro doplnění paliva.

Voják kurdské jednotky hlídá frontovou linii na severu Iráku. (22. března 2003)

,

Video