Turecký premiér RecepTayyip Erdogan jasně vyhrál první kolo prezidentských...

Turecký premiér RecepTayyip Erdogan jasně vyhrál první kolo prezidentských voleb. | foto: AP

Novým prezidentem Turecka bude premiér Erdogan, získal většinu hlasů

  • 109
Dosud tureckého prezidenta vybíral parlament, nyní ho poprvé přímo vybírali sami Turci. Podle předběžných výsledků už po prvním kole zvítězí se ziskem přes 52 procent hlasů současný premiér Recep Tayyip Erdogan.

„Prozatímní výsledky ukazují, že Erdogan dostal většinu platných hlasů,“ řekl před desátou hodinou večerní předseda Nejvyšší volební rady Sadi Guven. Zisk více než poloviny hlasů zajistil premiérovi vítězství už v prvním kole voleb. Podle Guvena má rada výsledky z 99 procent volebních místností a oficiální údaje zveřejní v pondělí.

Podle údajů z průběžného sčítání hlasů Erdogan zvítězil s velkým náskokem před kandidátem opozice Ekmeleddinem Ihsanogluem, který obdržel přibližně 40 procent hlasů. Ihsanoglu večer přiznal porážku a popřál Erdoganovi úspěch v prezidentském úřadě.

Zhruba 53 milionů oprávněných voličů hlasovalo pro nového prezidenta na příštích pět let v historicky první přímé volbě. Volební místnosti se uzavřely v 17 hodin (16:00 SELČ).

Erdogan byl favoritem voleb

Už před volbou málokdo pochyboval, že by jednoznačně nevyhrál šedesátiletý Erdogan a nenahradil by současného prezidenta Abdullaha Güla. Erdogan v neděli po odevzdání hlasu v asijské části Istanbulu zdůraznil, že lidé činí důležité rozhodnutí „pro tureckou demokracii a pro budoucnost země“.

Šéfka skupiny pozorovatelů OBSE Aasa Lindestamová prohlásila, že hlasování ve volebních místnostech, které kontrolovala, proběhlo hladce. Podle agentury Dogan byl v provincii Sanliurfa na jihovýchodě země zatčen muž, který chtěl odevzdat hned několik hlasů pro Erdogana. Na policejní stanici pak propukly potyčky mezi zástupci vládní strany a opozice.

Opozice se obává, že se dosavadní předseda vlády uchopí moci ve stylu ruského prezidenta Vladimira Putina, upozorňuje britský list The Guardian

Hlavní soupeř Erdogana si stěžuje na průběh voleb

Proti premiérovi se ve volbách postavil 70letý Ekmeleddin Ihsanoglu, bývalý generální tajemník Organizace islámské spolupráce a mezinárodně uznávaný znalec islámské kultury. Ihsanoglu se těšil podpoře dvou hlavních opozičních stran, středolevé Lidové republikánské strany (CHP) a nacionalistické Strany národní akce (MHP).

Ihsanoglu po nedělním odevzdání hlasu vyzval k jednotě a také tvrdil, že už bylo hlášeno několik nesrovnalostí z volebního procesu. Někteří lidé prý fotografovali své už označené hlasovací lístky mobilními telefony. Je prý možné, že pak tyto fotografie sloužily k prokazování přízně vůči určitým politickým stranám. Ihsanoglu uvedl, že proto bude vznesena oficiální stížnost.

Opozice si stěžovala na nerovnou předvolební kampaň. Tvář Erdogana bylo vidět po celém Turecku. Státní televize TRT mezi 4. a 6. červencem věnovala premiérovi 533 minut, zatímco jeho protivníkům Ihsanogluovi pouhé 3 minuty a Demirtasovi 45 sekund. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě upozornila, že rozsáhlé vládní akce, jako bylo slavnostní představení nového vysokorychlostního vlaku, sloužily jako prezidentská předvolební kampaň.

Na nerovné podmínky si stěžoval Demirtas na předvolebním setkání v Istanbulu: „Volby se změnily do extrémně odporné soutěže, ve které kandidát AKP soupeří nerovně, má všechny výhody státu, finanční sílu a moc médií,“ uvedl.

Názory na Erdogana jsou různé

Prezidentské volby podle BBC mohou být referendem o Erdoganovi, jehož hlavní příznivci pochází z konzervativních a náboženských kruhů. Názory turecké veřejnosti na postavu premiéra se nicméně značně různí.

Především mladí a na Západ orientovaní lidé jej nemají v oblibě kvůli prosazování islamistických reforem. Turecko se tak čím dál víc vzdaluje od směru nastoleného svým novodobým zakladatelem Mustafou Kemalem Atatürkem, přísným zastáncem sekularismu. Navzdory tomu, že mnozí lidé politikovi vytýkají jeho autoritativní styl, zároveň jej část veřejnosti vnímá jako osobnost, která dokázala oživit tureckou ekonomiku.

Analytici před sečtením hlasů upozorňovali, že pokud by musel Erdogan podstoupit druhé kolo, byla by to pro AKP prohra. „Jít do druhého kola by bylo hlavní porážkou AKP a znamenalo by to velikou ránu pro legitimitu Recepa Tayyipa Erdogana jako prezidenta,“ řekl profesor mezinárodních vztahů Gencer Özcan na univerzitě v Istanbulu.

Özcan upozorňuje i na povolební boj uvnitř AKP. Není totiž jasné, kdo nadále stranu povede a kdo se postaví do čela vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue