Holiči v Diyarbakiru hlásí až patnáct zákazníků denně, kteří se chtějí zbavit plnovousu. Ilustrační foto

Holiči v Diyarbakiru hlásí až patnáct zákazníků denně, kteří se chtějí zbavit plnovousu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vousáči v Turecku se hrnou k holiči, aby si je nepletli s islamisty

  • 83
Holiči na jihovýchodě Turecka nemají o práci nouzi. Místní muži se zbavují svých plnovousů, aby si je lidé nepletli s radikálními islamisty. V Istanbulu se liberální studenti střetli s příznivci Islámského státu.

Turecko se nedávno stalo dějištěm kurdských protestů proti neochotě Ankary zapojit se do války se sunnitskými radikály, kteří jen kousek za tureckou hranicí obklíčili severosyrské město Kobani. Rozzuřený dav během nepokojů napadl i několik vousatých mužů, které podezíral ze sympatií k Islámskému státu nebo Kurdského Hizballáhu. To je militantní hnutí kurdských sunnitů, kteří bojují proti turecké vládě, ale také proti nacionalistům ze Strany kurdských pracujících.

„Někteří lidé, kteří nemají s Islámským státem či Hizballáhem nic společného, se během protestů stali obětmi útoku, právě kvůli svému vousu.“ uvedl jeden z holičů ve městě Diyarbakir, kde žije početná populace Kurdů.

Holiči mají teď podle tureckého tisku denně až patnáct zákazníků, kteří se chtějí nechat zcela oholit či upravit tvar svého vousu. „Jsem holičem už patnáct let, ale tolik vousů jako teď jsem za den ještě nikdy v životě neoholil,“ uvedl podle BBC jeden holič.

Nepokoje jsou i v Istanbulu

Postup Islámského státu v Iráku a Sýrii vzbuzuje neklid i v Istanbulu. Na univerzitě Beyazit došlo už k několika střetům mezi příznivci a odpůrci radikálních islamistů. Potyčky podle agentury AP začaly poté, co jedna studentka vylepila na katedře literatury plakát ostře kritizující vraždy spáchané džihádisty.

Maskovaní příznivci Islámského státu následně na katedru vtrhli. „Nechápala jsem, co se děje. Mladíci s obušky procházeli přes oddělení a křičeli ‚Allahu Akbar!‘ popisuje studentka Aysegul Korkutová. Následovala potyčka, při které studenti po sobě házeli skleněné láhve.

Stopy příznivců Islámského státu jsou však patrné po celém velkoměstě na Bosporu. V oknech některých domů se objevily vlajky Islámského státu, na autech svítí nálepky se symboly radikálů.

Jedno knihkupectví kromě černých vlajek džihádistů prodává i oslavné časopisy a knihy o Usámovi bin Ládinovi. Majitel knihkupectví Osman Akyildiz, pro kterého jsou bojovníci Islámského státu hrdinové, říká, že radikální studenti patří mezi jeho nejčastější zákazníky.

Turečtí úředníci stále váhají označit džihádisty za teroristy. Do bojů s IS se zapojili zatím jen turečtí Kurdové, kteří se snaží Kobani vyrvat z rukou islamistů. Turecká armáda na hranicích rozmístila tanky, do boje se jí však příliš nechce. Turecké letectvo nicméně v úterý zaútočilo na pozice Strany kurdských pracujících v jihovýchodním Turecku. Nálety byly podle Ankary odpovědí na útoky kurdských separatistů na základnu turecké armády (více čtěte zde).

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video