Průhledový displej letounu F-16. Stroje má ve výzbroji jak izraelské, tak turecké letectvo.

Průhledový displej letounu F-16. Stroje má ve výzbroji jak izraelské, tak turecké letectvo. | foto: FreeFalcon.com

Turci přeprogramovali senzory stíhaček, Izrael už není „přítel“

  • 1098
Turecko se dál připravuje na možnost vojenského střetu s Izraelem. Vyvinulo vlastní verzi senzorů pro své stíhačky F-16. Původní verze, kterou byly osazené stroje koupené od USA, automaticky zobrazovala izraelské letouny jako přátelské a znemožňovala tureckým pilotům jejich zaměření.

Ankara tak pokračuje v protiizraelském kurzu, na který zemi s druhou početně nejsilnější armádou v NATO přivedl premiér Recep Tayyip Erdogan.

Turecko a Izrael

Turci jsou s Izraelem na nože. Premiér Erdogan prohlásil, že loňský útok proti flotile s pomocí pro Gazu byl důvodem k válce (poté, co se plavidla pokusila prorazit blokádu, Izraelci zabili 9 tureckých aktivistů).

Nekompromisní brnkání na protiizraelskou strunu přináší Erdoganovi body doma i na celém Blízkém východě, kde se Turecko po revolucích v Egyptě a Libyi může stát regionální mocností.

Nové rozpoznávací systémy jsou určené nejen pro stíhačky F-16, do nichž už je Turci namontovali, ale i pro válečné lodě a ponorky, informoval anglicky psaný turecký list Zaman.

Podstata systému IFF (Identify Friend/Foe, tedy rozpoznání přítel/nepřítel) tkví ve schopností rozeznat na velkou vzdálenost, co je zač cíl zachycený radarem. Systém je složený z částí známých jako dotazovač a odpovídač - a původní verze namontované v tureckých stíhačkách F-16 automaticky vyhodnocovaly izraelské letouny jako přátelské.

Pokud systém označí cíl, jímž může být nejen letadlo, ale i loď, jako "přátelský", znemožní vlastnímu letounu zaměření takového cíle. To v moderních bojích vedených za hranicí viditelnosti řízenými střelami zamezuje zničení vlastního stroje.

Turecký deník Star napsal, že systém bude plně připraven, až bude "ve všech vojenských letounech, válečných lodích a ponorkách". Technologie tureckých zbrojařů umožní velitelům rozhodovat o tom, koho senzor jak identifikuje, podle aktuální potřeby.

F-16 na obou stranách

Turecký letoun F-16

Izraelský stroj F-16I Sufa

Úderná síla tureckého letectva se opírá o 220 víceúčelových stíhaček F-16 a 157 starších strojů F-4 (plní průzkumné úkoly nebo jsou pro boj s pozemními cíli).

Izrael má téměř sedm desítek letounů F-15 určených k vybojování vzdušné nadvlády a více než 300 strojů F-16 v různých verzích, z toho stovku F-16I Sufa, uzpůsobených na míru potřebám izraelského letectva.

Šestidenní válka (rok 1967) ale ukázala, že války na Blízkém východě rozhoduje hlavně moment překvapení a způsob nasazení sil.

Verze systému IFF, kterou dostalo turecké letectvo, žádné modifikace neumožňovala. Na rozdíl od nastavitelných systémů, které Spojené státy prodaly Izraeli, napsali turečtí novináři. Izrael navíc dostal informace o tom, jak funguje původní turecký systém.

I když se zatím Erdoganova slova zdají spíše být chřestěním zbraněmi, ke konfrontaci izraelských a tureckých sil dojít může. Turecký premiér se nechal slyšet, že vyrazí-li někdy do Gazy z Turecka opět propalestinští aktivisté, doprovodí je turecké námořnictvo. Do východního Středomoří mají zamířit také tři turecké fregaty s rozkazem přilepit se "tělo na tělo" lodím židovského státu mimo izraelské výsostné vody.

Vývoj vlastních senzorů nicméně nebyl odpovědí na incident s flotilou ani na pád autokratů Kaddáfího a Mubaraka. Turci ho vymýšleli už v roce 2006. V tomto a následujícím roce záhadně zemřeli tři inženýři, kteří se na vývoji podíleli. Oficiálně spáchali sebevraždu, podle rodin ale neměli žádné problémy, připomněl Star.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video