Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vhazuje lístek do volební urny v referendu o změně ústavy

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vhazuje lístek do volební urny v referendu o změně ústavy | foto: AP

Turci odhlasovali ústavní reformu, která má zemi přiblížit EU

  • 71
Turečtí voliči v referendu podpořili ústavní reformu, jež povede ke změnám v soudní hierarchii a omezení pravomocí vlivné armády. Pro dodatky k ústavě, k nimž Turecko povzbuzovala také Evropská unie, se podle odhadů vyslovilo 60 procent hlasujících, uvedla televize NTV po sečtení 80 procent hlasů. Podobné údaje uvádí i televize CNN Turk.

Pokud se tento trend potvrdí, bude to velká podpora pro premiéra Tayyipa Erdogana a jeho islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) před parlamentními volbami v roce 2011. Poslední průzkumy před referendem naznačovaly, že reformu podpoří 56 procent Turků.

Kritici obviňují vládní stranu, že využívá reforem k tomu, aby podminovala nezávislost soudnictví a aby jmenovala do vrcholných soudních funkcí své stoupence. Podle oponentů je to součást dlouhodobé strategie AKP k islamizování Turecka.

Při hlasování zabránily zmatky předákovi hlavní opoziční strany vhodit lístek do urny. Předseda Lidové republikánské strany Kemal Kiliçdaroglu vedl kampaň proti ústavním změnám. Podle své strany nevěděl o změnách, které provedla volební komise a které určují členům parlamentu, kde smějí volit.

Změny v ústavě požaduje EU, jejímž kandidátem je Turecko od roku 1999. Vstupní rozhovory, které však postupují velice pomalu, byly zahájeny v roce 2005. Současná turecká ústava byla přijata po vojenském převratu v roce 1982.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video