Turci jsou na své národní symboly náležitě hrdí. Ilustrační foto

Turci jsou na své národní symboly náležitě hrdí. Ilustrační foto | foto: AP

Turci nemají práva na vlastní hymnu, odhalil skandál v německé škole

  • 25
Turecká vláda zjistila, že nevlastní práva k národní hymně. Honem se proto snaží nárok na píseň İstiklâl Marşı z roku 1922 zakotvit v novém zákoně. Za turecký šok může skandál kolem zpěvu hymny v jedné německé škole. Německý svaz na ochranu autorů GEMA prý požadoval za produkci hymny poplatek.

Mluvčí turecké vlády Cemil Cicek podle serveru Spiegel řekl, že kvapné legislativní přípravy Ankary jsou reakcí na pokus organizace GEMA vybírat poplatky od školy v Bádensku-Württembersku za produkci turecké hymny.

Platit musí i školky

Turci nejsou jedinou obětí nenápadného půvabu byrokracie v podání organizace GEMA. Svaz udeřil na německé školky s tím, že nemají práva na zpěv dětských písní. Konkrétně v případech, kdy učitelé žákům rozdávají kartičky s textem a notami písniček. GEMA proto vyzvala školky, aby si od ní koupila licencované kartičky - 500 kusů za 56 eur.

Organizace, která je německou obdobou českého Ochranného svazu autorského, to však popírá s tím, že na píseň práva nevlastní a tudíž ani nemůže vybírat poplatky.

Její mluvčí uvedl, že GEMA podala stížnost na rodičovské sdružení této školy kvůli produkci hudby jí zastupovaných autorů během školního večírku v roce 2007. Rodiče ale tvrzení GEMA odmítli s tím, že jediná píseň, která na večírku zazněla, byla turecká hymna.

Rodiče a zástupci školy se pak s prosbou o pomoc ve sporu s GEMA obrátili na turecké ministerstvo kultury. Úředníci pak ke svému překvapení zjistili, že Turecko nemá práva na vlastní hymnu.

Ta by teoreticky mohli vlastnit potomci skladatele písně İstiklâl Marşı (Pochod nezávislosti), který zemřel v roce 1958. Podle tureckých zákonů jsou autorská díla chráněna 70 let po umělcově smrti, není ovšem jisté, jestli se to vztahuje i na národní hymnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video